Kayseri'de 7 yaşındaki bir çocuğa taciz iddiaları sonrası pek çok ilde sığınmacı karşıtı protestolar düzenlendi. Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin kontrolü altındaki bölgelerde de Türkiye karşıtı protestolar meydana geldi.

Olaylara müdahale eden Milli İstihbarat Teşkilatı, emniyet ve jandarma tarafından suça karışanlar gözaltına alındı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, olaylarda Türk bayrağına saldırıda bulunanlar da yakalandı.

Yürütülen çalışmalar sonucu, Suriye'nin El-Bab şehrinde Türk bayrağına saldıran 17 yaşındaki bir kişi yakalandı. Jandarma tarafından alınan ifadesinde, suçunu itiraf eden şüpheli, kendisini azmettiren akrabasının adını verdi. Azmettiricinin de yakalanması için çalışmalar başlatıldı.

"KAYSERİ'DE YAŞANAN OLAYLARDAN DOLAYI ETKİLENEREK BU YANLIŞI YAPTIK"

Türk bayrağına saldırıda bulunan şüpheli ifadesinde çok pişman olduğunu belirterek, "Öncelikle Türk halkından ve Türkiye Cumhuriyeti devletinden özür diliyoruz. Ben ve kardeşim Kayseri'de yaşanan olaylardan dolayı etkilenerek bu yanlışı yaptık. Maksadımız Türk halkını kötülemek değildi. Türk halkı ile hem dini hem de ırki bağlarımız var. Türk hükümetine teşekkür ediyoruz Kayseri'deki saldırıya uğrayan mültecileri koruduğu için. Bizimle SGH (Suriye Geçici Hükümeti) dahil birçok kurum iletişime geçerek hatalı olduğumuzu söyledi. Çünkü Türkiye halkı milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türk ordusu bizim hep yanımızda oldu" ifadelerini kullandı.

"TÜM KALBİMLE ÖZÜR DİLİYORUM"

Bölgede Türk bayrağını indirdiği tespit edilen bir şüpheli daha yakalandı. Şüpheli Ahmed Nana ifadesinde, bazı kesimlerin provokasyonu ile sosyal medya mecralarının baskısından etkilenerek yanlış yaptıklarını belirtti.

Kendisine yakışmayacak şekilde Türk bayrağına saldırdığını belirten Nana, ifadesinde "Onu dalgalandığı yerden indirdim. Bu bayrak Türkiye devleti ile Türk halkının ve Türkiye ile özgür Suriye halkının ortak düşmanlara karşı verdiği mücadelede şehit düşenlerin kefeni haline gelmiş bir semboldür. Sorumsuzca sergilediğim bu davranıştan ötürü tüm kalbimle özür diliyorum. Ayrıca bu bayrağı dik tutan ve yere düşürmeyen ecdadımdan da özür diliyorum. İslam kardeşliği ve aramızdaki ortak tarih adına bu davranışımı affetmenizi diliyorum" dedi. Türk halkından özür dileyen Nana, Türk bayrağını öptü.