Azospermi meni örneğinde hiç sperm olmamasıdır. Erkek normal boşalma yaşar ama menide sperm bulunmadığı için gebelik gerçekleşmez. Bu da hem erkeği hem de kadını olumsuz etkiler.

Cinsel hayatımızı nasıl canlandırırız?

SORU:

38 yasındayım 8 yıllık evliyim ve erken boşalma ve cinsel isteksizlik sorunum var. Menide sperm hücresi olmadığı için çok büyük zorluklarla bir tüp bebek sahibi olduk. Çocuk olduktan sonra zaten iyi olmayan cinselliğimiz tümden bitti. Bize ne önerirsiniz? K.D./İstanbul

CEVAP:

Azospermi erkekte özgüven kaybı ve yeter­sizlik duygularına, kadında anne olamama korkularına yol açar. Neyse ki ilerleyen sağlık bilimi sayesinde bu gibi durumlarda bile çocuk sahibi olmak mümkündür. Ancak tüp bebek sureci de çok yıpratıcıdır. Alınan ilaçlar, dakika dakika uyulması gereken bir program, sürekli olmayacak endişesi zamanla çifti bir­birlerinden ve cinsellikten soğutabilir. Cinsel isteksizlik nedeniyle cinsel yakınlık sıklığının azalması erkekte erken boşalmaya, bütün bu olumsuzluklar üst üste geldiğinde cinsel isteksizlik oluşması kaçınılmaz olur. Böyle bir durumda mutlaka bir cinsel terapistten destek alarak cinselliğin yeniden yapılandırıl­ması, çocuk için sevişmenin yerine haz alıp yakınlaşmak için sevişmenin konması gerekir.

İlişkiye her an hazır olmak mı gerekir?

SORU:

4 yıldır evli bir erkeğim. Yorucu bir işim olduğu için eşimin beklentilerini karşıla­yamıyorum, bana karşı kırıcı konuşuyor, ‘’erkek dediğin her zaman cinsel ilişkiye hazır olur, sen neden böylesin’’ diyor. Benim ne yapmam lazım? H.A./Ankara

CEVAP:

Kadın erkek ilişkilerin tabu olduğu toplumlar­da erkeğin sürekli cinselliği talep eden, kadının ise bekleyen, erkeğin talebini kabul eden ol­ması oldukça sık görülen bir durumdur. Böyle olunca temel inanç erkeğin cinsel ilişkiye her zaman hazır olduğu ve yaşamak istediğidir. Bu da sık rastlanan cinsel mitlerden biridir. Oysa gerçek hiç de öyle değildir, sanılanın aksine erkeğin iki ilişki arasında zorunlu bir bekleme süresine ihtiyacı varken kadının böyle bir sü­reye ihtiyacı yoktur, kadınlar istekli olmasalar da hemen her durumda cinsel ilişkiye girebilir. Erkeğin kendini her zaman sekse hazır olmak zorunda hissetmesi performans kaygısı­nın en önemli sebebidir. Gerçekte böyle bir sorumluluk yoktur, cinsellik ancak karşılıklı istek ve arzuyla yaşandığında mutluluk veren bir eylemdir. Bu nedenle cinsel birliktelikte asla zorlama olmamalı, eşler sadece canları istediğinde birlikte olmalı, istemiyorlarsa hayır diyebilmelidir. Cinsel ilişki sıklığı konusun­da farklı beklentiler ve buna bağlı sorunlar yaşandığında bir cinsel terapi uzmanından profesyonel destek alınması uygun olur.