Çiftlerde en sık duyduğumuz şikayetlerin başında eşlerden birinin internet ya da telefon başında fazla vakit geçirmesi ve eşiyle ilgilenmemesi geliyor.

Bu bağımlılıkla nasıl başa çıkılır?

SORU:

10 yıldır evliyim, eşim tam bir sosyal medya bağımlısı. Tüm vaktini Instag­ram’da geçiriyor, sonra da cinsellik yaşamak istiyor. Bu durumu nasıl çözeriz? F.R./İstanbul

CEVAP:

İki kişinin beraber bir hayat kurmak için bir araya geldiği evlilik kurumunda eşler­den birinin kendine evliliğin dışında bir alana kaydırması evlilik anayasasına ters düşmektedir. Duygusal uzaklaşma ve yabancılaşma zamanla cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor. Birlikte kaliteli vakit geçirmeyen, beraber sohbet edemeyen, birlikte banyo yapıp aynı saatte yatmaya gitmeyen çiftlerde erotik paylaşım eksik kaldığı için cinsel yakınlık da bozuluyor, ihtiyacı olan ilgiyi almadığını düşünen eş kendini kullanılmış hissedebiliyor ve cinsel ilişkiyi reddederek tepkisini göstermeye çalışıyor. Sizin de eşinizle konuşarak aşırı telefon ve televizyon kul­lanımından duyduğunuz rahatsızlığı dile getirip, birlikte bir çözüm bulma konu­sunda ısrarcı olmanız uygun olur.

Biz neden böyle bir durumdayız?

SORU:

6 yıldır evliyiz ama eşimde cinsel isteksizlik bende erken boşalma sorunu var. Birbirimizi sevip her konuda anlaşmamıza rağmen neden böyle oluyor, bize ne önerirsiniz? K.F./Bursa

CEVAP:

Evlilik cinsellik ayrı şeyler olmasına rağmen genellikle bir arada anılır. Çünkü evlenmenin amacı yasal sınırlar içinde toplumunda onayıyla bir aile olup cinsellik yaşamak, çocuk yapmak ve insan nes­linin devamını sağlamaktır. İyi bir evlilik ilişkisi cinsel sorunları aşmaya, doyumlu bir cinsel yaşam da evlilikteki sorunları çözmeye yardımcı olur. Birbirlerini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Hangisinde sorun varsa diğerini de bozmadan mutla­ka profesyonel destek alarak çözülmesi gerekir. Siz uyumlu bir evliliğiniz olduğunu söylüyorsanız, bununla birlikte cinsel sorunları çözmek için bir şey yapmazsanız zamanla evlilik uyumu da bozulabilir. Er­ken boşalma ve cinsel isteksizlik çözüle­bilir cinsel istek işlev bozukluklarındandır. Evlilik doyumunun sürmesi ve sağlıklı bir cinsellik yaşamak için bir cinsel terapist­ten destek almanız uygun olur.