Çiftler arasında gerilim yaratan sorunlar ört bas edilmeden, karşılıklı konuşularak çözülmeli. Bir kavganın ardından seks yaparak barışmak sorunu çözmez sadece öteler.

Eşimin bu davranışı ne kadar doğru?

SORU:

Bir yıldır evliyiz. Eşimle ne zaman kavga etsek hemen ardından sevişmek istiyor. Ben ise sorunu çözmek istemiyorum. Bu ne kadar doğru? E.G./İstanbul

CEVAP:

Bazı eşler yaşanan sorunların ya da kavgaların ardından cinsellik yaşayarak bunların üstünü örtebilir. Böyle bir durumda incinen ve kırılan taraf duygularının anlaşılmadığını, dikkate alınmadığını düşünerek eşine karşı daha fazla öfke duyarak eşini reddebilir. Bu alışkanlığa dönüşerek zamanla cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Yatak odası evlilikteki sorunların çözülme yeri değil, yakın duyguların yaşandığı özel bir alandır. Çiftlerin önce anlaşamadıkları konuları çözüp, sonra cinsellik yaşamaları daha uygundur.

Tek seanslık tedavi bir işe yarar mı?

SORU:

Bir buçuk yıldır evli bir erkeğim. Eşimde vajinismus sorunu var. Tedavi için araştırdığımızda ‘6 ayda çözülür’ diyen de var ‘tek seansta çözerim’ diyen de... Hangisi doğru? K.Ç./Bursa

CEVAP:

Vajinismus sık görülen, kadının bilinç dışı korkuları nedeniyle istemsiz bir şekilde kendini kasarak cinsel birlikteliğin yaşanması engellediği tedavisi olan bir kadın cinsel işlev bozukluğudur. Tedavi süresine ilişkin önceden kesin olarak ne kadar süreceğini söylemek pek mümkün değildir. Her çiftin yaşadığı cinsel işlev bozukluğunun kendine özgü sebepleri ve bu sebeplere bağlı tedavi şekli ve süresi vardır. Bazı durumlarda basit bir bilgilendirme görüşmesi bile yeterli olabilirken bazen de terapisi haftalarca süren danışanlar olabilmektedir. Zamanınızı ve paranızı iyi değerlendirmek için acele etmeyip iyice araştırıp emin olduktan sonra güvendiğiniz bir yerden profesyonel destek almanız uygun olur.