Netanyahu Gazze çevresindeki devlet birimleri ile yaptığı görüşmede, “Kararlı olmanızı istiyorum çünkü Ortadoğu’yu değiştireceğiz.” dedi.

Bülent Arınç’ın tabiri ile Hamas’ın İsrail’e “sinek vızıltısı” gibi gelen füzelerle İsrail’i vurmasına göz yumarak harekete geçen Netahyahu şimdi de planı uygulamaya başladı.

Mısır başına gelecekleri az buçuk tahmin ettiği için İsrail’i uyarmasına rağmen İsrail’in hiçbir tedbir almamasının başka bir anlamı olamaz.

İsrail ile Abraham Anlaşmaları imzalayan ülkelerin ve BOP eşbaşkanın bu gelişmelerden habersiz olması da mümkün değildir.

Ortadoğu’da sınırları değiştiren, ülkeleri parçalayan Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın yaveri konumundaki İsrail, BOP’un tıkandığı bölge olan Mısır ve Filistin’de devreye girdi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın o dönem başı olan Mursi’yi, yaptığı yeni anayasa yüzünden vatana ihanetten yargılayan Sisi elbette oyunu bozmuştu. 

Şimdi Filistin üzerinden Sisi’nin başına çorap örülüyor. 

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan da ses gelmediğine göre herkes Gazze’nin boşaltılacağını biliyor demektir.

Hamas yok edilir, sorun çözülür.

Allah’tan başka kimsesi olmayan Filistin halkı, Doğu Kudüs’te bir iki mahalleye sıkıştırılır bir de İhvan hükümeti başa getirilir, olur biter.

Lübnan ise parçalanması en basit ülke!

Aslında Mısır başına gelecekleri biliyor ve Gazze’nin boşaltılıp Mısır’a gönderilmesi planı ile Sisi tehdit ediliyor.

Mısır El-Ahram gazetesindeki habere göre BM Genel Sekreteri Guterres başta olmak üzere, Suudi Arabistan veliahtı Muhammed Bin Selman, Kıbrıs Rum kesimi cumhurbaşkanı Christodoulides, Avusturya Federal Şansölyesi Nehammer ve Erdoğan, Sisi’yi telefon ile arayarak görüştükleri anlaşılıyor.

Bütün dünya Sisi’yi aramak için sıraya girmiş!

Sisi, Gazze Şeridi’indeki Filistinli mültecilerin Sina Yarımadası’na taşınması fikrini, İsrail aklına bile getirmesin dedi.

Hem mali açıdan hem de askeri açıdan ambargo altında olan Mısır, Ocak 2024’te cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor.

ABD ve BOP eşbaşkanı Ortadoğu’da Irak ve Suriye’den sonra hem İran’ı hem de Mısır’ı parçalamayı hedefliyor.

Sisi’nin işi çok zor…