Sertleşme ilaçlarının tek başına etkisi olmaz. Eğer stres ve endişe varsa, erotizm yoksa ilaçlar ereksiyona bir katkı sağlamaz.

Neden böyle bir sorun yaşıyorum? 

SORU: 

36 yaşındayım. İlişki öncesi ereksiyon ilaçlarından alıyorum. Bazen işe yaramıyor. Acaba neden böyle oluyor? M.D./İstanbul 

CEVAP: 

Sağlıklı bir cinselliğin yaşanmasında 3 şey çok önemlidir: Uygun ortam ve uygun zamanda seks yapmak, rahatlamış ve gevşemiş olmak ve son olarak erotik bir çift olmaktır. Bunlardan biri bile eksik olsa beklenen sonuç elde edilemez. Eğer stres ve kaygı varsa, erotizm yoksa ilaçların ereksiyona bir katkısı olmayacaktır. Kan basıncının genital bölgelerde yoğunlaşması ve sertleşmenin olabilmesi için erotik bir ortamda seks davranışlarının içinde olmak gerekir. Sizin durumunuzda kullandığınız ilaçlardan başka hangi değişkenlerin ereksiyonu etkilediğine bakmanız ona göre tedbirler almanız gerekebilir. Bunu kendi başınız yapamadığında bir uzmandan destek alabilirsiniz. 

Kalbimdeki sorun ilaç yüzünden mi? 

SORU: 

45 yaşında evli bir erkeğim. Sertleşme sorunu yaşayınca ilaç kullandım. 2 ay sonra kalp ritmimde bozukluk tespit edildi. Acaba nedeni bu ilaçlar olabilir mi? K.F./Bursa 

CEVAP: 

Erkek cinsel fizyolojisinde sertleşme refleksi kalp ve damar sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Çünkü sertleşme denilen olay penis içindeki süngersi dokuların onu besleyen damarlardan gelen kan basıncıyla şişmesidir. Bu nedenle 40 yaş üstü erkeklerde belirgin bir nedeni olmadan gelişen sertleşmeyi sağlayamama, oluşan sertliği sürdürememe ya da belirli pozisyonlarda kaybetme durumunda bunun kalp sağlığı ve dolaşım bozukluğuna bağlı olabileceği düşünülmelidir. Sertleşme sağlayıcı ilaçlarını gelişigüzel kullanmak yerine sertleşme sorununun altında yatan nedeni araştırmak gerekir. Sizin sözünü ettiğiniz sorunların kullandığınız ilaçlarla bir ilgisi olabilir. Vakit kaybetmeden bir üroloji ve kardiyoloji doktoruyla görüşerek, gerekli tetkikleri yaptırmanız uygun olur. Yapılan kontroller sonunda organik bir neden bulunamazsa bir ruh sağlığı uzmanından profesyonel destek alarak şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.