Sertleşme sağlayıcı ilaçların doktora danışılmadan kullanılması doğru değildir. Öncelikle bu sorunun altında yatan nedenin araştırılması ve ona göre bir tedavi uygulanması gerekir.

İlaç kullanmamın zararı olur mu?

SORU:

44 yaşındayım. 15 yıldır evliyim. Bu süre içinde zaman zaman sertleşme sorunu yaşadım ama son bir yıldır bu sorun sıklaştı. Tansiyon hastasıyım, sertleşme sağlayıcı ilaç kullansam zararı olur mu? A.C./ İstanbul

CEVAP:

Erkek cinsel fizyolojisinde sertleşme refleksi kalp ve damar sağlığı ile doğru­dan ilişkilidir. Çünkü sertleşme denilen olay erkek cinsel organı içindeki sünge­rimsi dokuların onları besleyen damar­lardan gelen kan basıncıyla şişmesi­dir. Bu nedenle özellikle 40 yaş üstü erkeklerde belirgin bir nedeni olmadan gelişen sertleşmeyi sağlayamama, olu­şan sertliği sürdürememe ya da belirli pozisyonlarda kaybetme durumunda bunun kalp sağlığı ve dolaşım bozuklu­ğuna bağlı olabileceği düşünülmelidir. Dolayısıyla sertleşme sorununun altında yatan nedeni araştırmak ve ona uygun bir tedavi programı uygulamak gerekir. Sizin durumunuzda tansiyon hastalığı sözünü ettiğiniz ilaçlarla risk yaratabi­lir. Bir üroloji doktoruna danışmadan kullanmamanızı öneririm.

Bu sorunun başka bir tedavisi var mı?

SORU:

35 yaşındayım, 4 yıldır evliyim. Erken boşalma sorunum var. Cinsel terapiye rağmen düzelemedim. Bu sorunun başka tedavisi var mı? F.S./Manisa

CEVAP:

Erken boşalma, cinsel terapinin en başarılı olduğu cinsel işlev bozukluk­larından biridir. Sizin durumunuzda sanırım terapi tam olarak bitirilmedi ya da bazı şeyler gereği gibi yapılmadı. Ayrıca eşinizin terapiye aktif olarak katılıp katılmadığını belirtmemişsiniz. Bu terapi başarısını etkileyen en önemli konudur. Eğer diğer eş bu sürecin dı­şında kalırsa sizin tek başınıza çabanız yeterli olmayabilir ve istenen sonuç tam olarak sağlanamayabilir. Bu anlamda madem böyle bir başlangıç yaptınız, sonuna kadar gitmenizi ve umudunuzu yitirmemenizi öneririm.