Yaşanan cinsel ilişkide her zaman büyük bir cinsel haz ve orgazm beklentisi içine girmek kadın için de erkek için de doğru değildir.

Niye her seferinde bu sıkıntı oluyor?

30 yaşındayım, iki yıldır evliyim. Cinsellik yaşamayı seviyorum ama orgazm olama­dığım için her seferinde hayal kırıklığı ya­şıyorum. Neden böyle oluyor, sorun bende mi? B.Ş./İstanbul

Doyumlu bir cinsel yaşam fiziksel ve ruhsal sağlığın ne önemli unsurlarından biridir. Doyumlu bir cinsel yaşam için her şey­den önce cinselliği bir görev gibi görmeyip eğlenceli bir oyun olarak yaşamak esastır. Boşalma bedensel bir rahatlama halidir. Her cinsel birliktelikte orgazm olma zorunluluğu yoktur. Kadınlarda orgazm güçlüğü genellikle orgazm için gerekli koşulların sağlanmamış olmaması, negatif beden algısı, romantizm ve erotizm eksikliği, ön sevişmenin kısa olması ya da partnerdeki bir cinsel işlev bozukluğun­dan kaynaklanır. Sizin durumunuzda cinselliğe düşük beklentiyle başlamanız kendi doğal akışına bırakarak yaşamak daha fazla haz alıp daha az hayal kırıklığı yaşamanızı sağla­yabilir. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek alınması uygun olur.

Evlendikten sonra da sorun yaşar mıyız?

SORU:

32 yaşında, nişanlı bir erkeğim. Nişanlım bana karşı çok istekli olduğunu söylüyor ama yalnız kalıp bir şeyler yaşamak istediğimde çekingen davranıyor. Bu yüzden ondan soğumaya başladım, bu durum evlendiğimde sorun olur mu? N.Ş./İzmir

CEVAP:

Evliliğin en önemli unsurlarından birini cinsellik oluşturur, cinsel çekimin ve uyu­mun olmadığı evliliklerde başlarda her şey yolunda gibi görünse de zamanla sorunlar yaşanması kaçınılmazdır. Nişanlılık dönemi evlenecek kişilerin birbirlerini tanıma, birlikte yaşama konusunda ne kadar uyumlu olduklarını anlama sürecidir. Bu süreçte sınırlı da olsa bazı cinsel yakınlıklar yaşan­ması, ten uyumunun test edilmesi doğal ve beklenen bir durumdur. Bu tür yakınlaşma­lar ilerde yaşanacak cinsel yaşamın temelini oluşturur. Bununla birlikte kültürel kodlar ve bekarete verilen önem evlilik öncesi cinsel­liğin tam olarak yaşanmasına engel olur. Bu durum genellikle evlendikten sonra değişir. Bu nedenle nişanlılık döneminde yaşanan­lara takılmayıp evlenip toplumsal baskılar ortadan kalktığında daha iyi bir cinselliğin olacağına inanmak gerekir. Sizin durumu­nuzda nişanlınızı fazla zorlamayıp anlayış göstermeniz, araya soğukluk girmesine izin vermemeniz uygun olur.