Cinsel istek ve uyarılma belli koşulların bir araya gelmesiyle doğal ve kendiliğinden başlayan bir süreçtir. Bu süreci keyifli yapan bir hedef koyup sonuca odaklanmak yerine anda kalarak o anın hissettirdiklerini yaşamaktır.

Bu işkenceden nasıl kurtulurum?

SORU:

4 yıldır evli bir kadınım. Bir yıldır eşimle sevişmek benim için işkenceye döndü. Çünkü eşim yaşadığımız her ilişkinin dört dörtlük olmasını istiyor. Bu durum beni ilişkiden soğuttu, ne yapabilirim? E.B./ Adana

CEVAP:

Cinsellikte beklenti kaygısı uyarılma ve uyarılmayı orgazm oluncaya kadar sürdürme fizyolojisini bozarak orgazmın gerçekleşmesini engeller. Yaşanan her ilişkide eşlerden birinin diğeri üstünde bir orgazm beklentisi ve bununla ilgili baskısı varsa bu durumu daha karmaşık hale getirir. Baskıya maruz kalan eşte başta boşalma sorunları olmak üzere, sertleş­me güçlüğünden cinsel isteksizliğe kadar birçok cinsel işlev bozukluğu görülebilir. Bu nedenle daha uyumlu ve doyumlu bir cinsel yaşam için eşlerin cinsel ileti­şimlerini geliştirmeleri, cinsellikten ne beklediklerini dile getirmeleri, gerçekçi beklentiler oluşturmaları ve birbirlerine karşı hoşgörülü olmaları gerekir. Çiftin çözüm çabaları yetersiz kaldığında bir uzmandan destek alınması uygun olur.

İlişki sırasında niye sorun yaşıyorum?

SORU:

45 yaşındayım, 6 aydır devam eden bir ilişkim, sertleşme ve erken boşalma sorunundan dolayı kısa bir süre önce sonlandı. Neden böyle oluyor, bir çaresi var mı? E.B./ Ankara

CEVAP:

Erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur ve farklı sevi­yelerde görülür. Sertleşmeden boşalma erken boşalma sorununun ileri seviyede yaşanmasıdır. Erken boşalma çoğunlukla deneyimsizlik, stres ve performans kaygısı gibi psikolojik nedenlere bağlı olmakla birlikte sertleşmeden boşalma sorununda organik nedenleri de göz ardı etmemek gerekir. Erken boşalma sorunu cinsel terapi ile tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur. İleri düzey erken boşalma tedavisinde biraz daha sabırlı olunması, yavaş ilerlemek gerekebilir. Tedaviye birey­sel mastürbasyon egzersiziyle, sertleşme oluşuncaya kadar cinsel gerilimi kontrol etmeyi öğrenmekle başlanır. Çeşitli tek­niklerle sertleşme ve boşalma denetimini sağlanır. Daha sonra bireysel seviyede kazanılan boşalma denetimi partnerle birlikte tekrar edilerek pekiştirilir.