Kemal ÖZCAN
25 Aralık 2020

Seks hayatınızı canlandıracak önemli bir tüyo


Sürekli tatlı yemek ya da sürekli acı yemek nasıl bir süre sonra artık istenilen damak hazzını vermezse sürekli aynı pozisyonda, aynı yerde, aynı zamanda cinselliği yaşamak da aynı monotonluğu getirir…

Bu monotonluktan nasıl kurtulabiliriz?

SORU:

36 yaşında 9 yıldır evli bir erkeğim. Eşimle cinsel yaşamımız iyice monotonlaştı. Bize ne önerirsiniz? D.T./Mersin

CEVAP:

Haz bedende sürekli hareket eder. Bir seks deneyiminizde kulak arkanızın öpülmesi size yoğun bir haz verirken diğer bir gün bu hazzı vücudunuzun başka bir noktasında hissettiğinizi fark edersiniz. İşte seks de sürekli hareket halinde olan zevk ve hazzın aranmasıdır. Cinsel terapi için bize başvuran danışanlara verdiğimiz en önemli tavsiye, seksin sürekli bir ritüel gibi tekrarlanmasını sona erdirmek ve yaşanan aktivitenin değişkenlikler göstermesini sağlamaktır. Siz de rutinden çıktığınızda cinsellikten yeniden keyif aldığınızı fark edeceksiniz.

Geciktirici spreyler bir işe yarar mı?

SORU:

28 yaşındayım. Uzun zamandır erken boşalma sorunu yaşıyorum. Geciktirici spreylerin erken boşalmaya faydası var mı? S.Y./Bursa

CEVAP:

Erken boşalma; istemsiz ya da denetimsiz boşalmadır. Tedavisi boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmayı amaçlayan cinsel terapidir. Geciktirici spreyler; cinsel uyarılmayı azaltıp, boşalmayı çok az geciktirir, boşalma süresi uzamış görünür ama boşalmanın istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasını engelleyemez. Aynı zamanda cinsellikten alınan hazzı da azaltır. Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin. Partnerinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. İşe yarayacaktır.

Bu alışkanlığımla spermim biter mi?

SORU:

19 yaşında bir gencim. Sık sık mastürbasyon yapıyorum, spermim biter mi? C.Y./Kayseri

CEVAP:

Kişinin düzenli seks partneri veya hiç partneri yoksa, arzu ettiği sürece, hissettiği sıklıkta mastürbasyon yapabilir. Bu doğal ve normal bir durumdur. Ayıp değil bir gerekliliktir. Genellikle ergenler arasında taraftar bulan; “çok yaparsan spermin biter” sözü; “mastürbasyon sivilce yapar”, “mastürbasyon yaparsan gözlerin kör olur”, “mastürbasyon yaparsan ileride çocuğun olmaz” sözleri gibi tamamen uydurmadır, hurafedir.

Yazarlar

Seks hayatınızı canlandıracak önemli bir tüyo
Kemal ÖZCAN