Ahmet Takan
25 Mayıs 2021

Sarayda Bahçeli’nin işareti bekleniyor…


Gazetemizi, bugün, elinize alıp okuduğunuzda belki de bu yazdıklarım çoktan bayatlamış olacaktır… Ama öyle zamanlar vardır ki, gazetecilik adına bu sevimsiz durumun bile bile riskine girebilirsiniz. Yazmalıyım, başka çarem yok!..

Sedat Peker videolarının Türkiye gündemini alt üst etmeye başladığı günden bu yana, Ankara’da belirli bir kesim gece uykusuna hasret kaldı. Sanmayın ki, Sedat Peker’in anlattıklarından, ortaya döktüğü pisliklerden dolayı uykuları kaçıyor!.. Gece 24-02 kararname nöbeti tutuyorlar da ondan… Günlerden beri AKP siyasi kulislerinde de  bürokrasisinde de muhabbet şu; “Göreceksiniz bakın, reis bu gece Süleyman Soylu’yu görevden alacak”… Sabah oluyor bakılıyor ki, ortada tık yok, iddia, hemen o günün gecesi için güncelleniyor. Bunların kararname nöbeti, askerdeki su kulesi nöbetine çok benziyor!..

Bu satırları okuduğunuzda, Türkiye, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün akşam bir “haber kanalı”ndan Sedat Peker’e verdiği yanıtları tartışıyor olacak. Çok acıklı bir tablo!.. Bir ülkenin İçişleri Bakanı kanal kanal geziyor, kendisine göre emniyetli gördüğü gazeteciler eşliğinde bir organize suç örgütü liderine laf yetiştirmeye çalışıyor. Ve, o ülkede, belli bir kesimde sadece ve sadece bakanın görevden alınıp alınmayacağına dair  fal bakıyor…

Saray ne yapıyor?.. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den gelecek işareti bekliyor… Bugüne kadar saray iktidarının içine düştüğü her çıkmazda anında açıklama yapan, uzun uzun tweetler atan Bahçeli, epeydir suskunluğunu koruyor. Peker hadisesinden dolayı çıtı çıkmadı. Saray, bugün yapılacak MHP grup toplantısını heyecanla bekliyor. Saray kaynaklarımın iddiasına göre,
“Devlet Bahçeli’den gelecek küçük bir işaret, mesaj Soylu’nun görevden alınmasına yetecek”miş…

Ülke ve devlet adına bundan daha büyük bir trajedi olur mu?.. Lağım patlamış, sel olmuş sokakları b… götürüyor, birileri de trafik ışığında bekler gibi bir yerlerden önce sarı sonra da yeşil ışığın yanmasını bekliyor!..

Yeşil ışığın yanmasını bekleyen tek saray mı?..

Birileri bana söylesin yahu!.. Adli tatil takvimi mi değişti?.. Benim bildiğim adli tatil, her yılı 20 Temmuz’da başlar 31 Ağustos’ta sona erer. Biz gazetecilere, olur olmadık sebeplerle zırt diye iddianame yazan savcılar nerede?.. Muhterem bakana ayıp olmasın diye ceza kanunlarında olmayan cezaları bizlere yapıştırmaktan çekinmeyen hakimler nerede?.. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) nerede?.. Bu işlerin üstüne gitmek Belediye Zabıtlarının görevi mi?..

İşin diğer bir trajik yanı da nedir biliyor musunuz?..

Ortalığı lağım götürürken ve yargı kılını bile kıpırdatmazken, muhalefetin, Cumhur İttifakı ile Hakimler ve Savcılar Kurulu’na TBMM tarafından seçilecek 7 üyenin ismi üzerinde uzlaşması… CHP ve İYİ parti 3 üyeliğe fit oldu, bu yapıya ortaklık etti. Yazıklar olsun!.. Bu ayıp, CHP ve İYİ Parti’ye yeter de artar!.. Bundan sonra bu sakat yapıyı nasıl eleştirecekler, yargı bağımsızlığından nasıl bahsedecekler, merakla bekliyorum…

★★★

Sarayın, Sedat Peker videoları yüzünden nabzını tutmaya çalışırken ilginç de havadisler kulağıma geldi. Saraydaki iktidar kapışmasının bir parçası mı, bilemem ama duyduklarım çok önemli. Şöyle;

Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir süredir, Tayyip Erdoğan’a Jandarma Genel Komutanlığı’nın tekrar Savunma Bakanlığı’na bağlanması için baskı yapıyormuş. Denilen o ki, Erdoğan bir ara Akar’ın bu talebini neredeyse kabul etme noktasına gelmiş. Ancak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Erdoğan’a Jandarma’nın İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak tekrar Savunma Bakanlığı’na bağlanmasının sakıncalarını gidip gelip anlatmış. Soylu, epey bir dil dökerek Erdoğan’ı ikna etmiş.

Ha, bir de…

Tayyip Erdoğan’a çok yakın 2 isim haftalık çalışma saatlerinin nerdeyse yarısını Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nda geçiriyormuş… Biri ta en başından beri hem başdanışman olan (şu anda AKP milletvekili) isim ile diğeri AKP’nin çok tanıdık Genel Başkan Yardımcısı isim, Erdoğan tarafından özel görevlendirilmiş…

Çok merak ediyor ve soruyorum;

-Askeri ve savunma konularına zerre kadar kafalarının basmadığını bildiğim bu isimlerin Savunma Bakanlığı’nda mesai harcamalarında amaç ne?..

-Çok önemli askeri bir projede Hulusi Akar’a danışmanlık hizmeti mi veriyorlar?..

-Yoksa, Hulusi Akar, Tayyip Erdoğan ile görüşme fırsatı bulamıyor da, onlar vasıtasıyla mı konuşuyor?..

-“Özel görev”in tanımı ne?..

-Hulusi Akar’ın Savunma Bakan Yardımcılarının görev tanımlamalarında ne kadar tasarruf yapma yetkisi var?..

-Saray koridorlarında konuşulanlar doğru ise, Hulusi Akar, Jandarmanın tekrar Savunma Bakanlığı’na bağlanmasını neden istiyor?..

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

 

Yazarlar

Sarayda Bahçeli’nin işareti bekleniyor…
Ahmet Takan