Evlilik öncesi sınırlı cinsel yakınlıkla evlendikten sonraki cinsel yakınlık arasında çok fark vardır. Evlilik sürecinde erkekler performans kaygısı yaşamaya başlar.

Neden evlenince bu sorun başladı?

SORU:

30 yaşındayım. Nişanlılık dönemimizde yüzeysel ilişki yaşadığımızda hiçbir sorun yoktu. Evlenince ilişkiye girecek kadar sertleşme olmamaya başladı. Sebebi nedir? A.O./Niğde

CEVAP:

Nişanlıyken yaşadığınız sevişmelerde ilişkiye girme zorunda olmamanın ver­diği rahatlıkla her şey daha kolay olabilir ve evlendikten sonra cinsel yaşam er­keklerde de ciddi kaygıya neden olabilir. Sizin durumunuzda yazdıklarınızdan bir performans kaygısı yaşadığınız düşü­nülebilir. Performans kaygısı olduğunda ön sevişmenin uzun tutulması, rahat­lamış ve gevşemiş bir şekilde duyulara odaklanıp zamanın akışına kendini bırakma, karşılıklı ilgi ve hoşgörü ile ya­pılan duygusal paylaşım ilişkiye girmeyi kolaylaştıracaktır. Eğer kişisel çabala­rınıza rağmen bir birleşme yaşayamaz­sanız vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almanız uygun olacaktır.

Eşimin problemiyle nasıl başa çıkarız?

SORU:

Bir yıldır evliyim. Eşimle tanıştığımda evindeki tertip düzen çok hoşuma gitmiş­ti. Ancak evlendikten sonra onun aşırı titizliğinin hastalık seviyesinde olduğu­nu fark ettim. Her şey temiz ve düzenli olmadan cinsellik yaşayamıyoruz, onu seviyorum, ne yapmalıyım? H.P./İzmir

CEVAP:

Temizlik takıntısı ya da kısaltılmış adıyla temizlik OKB kaygı bozukluğunun bir çeşididir. Takıntılı kişi elinde olmayan bir nedenle kendini ya da temiz olması gerektiğini düşündüğü bir yeri ne kadar temizlerse temizlesin yeterince temiz olmadığını düşünür ve aynı şeyleri defalarca tekrar eder, engellenirse anlaşılmadığını düşünür, öfkelenir ya da depresyona girebilir. Bu tür takıntılar evli çiftlerin cinsel yaşamını oldukça olumsuz etkiler. Takıntılı bir eşin, tüm zamanı ve enerjisi sürekli temizlik ve düzene harcandığından eşiyle vakit geçirmeye veya cinsellik yaşamaya gücü kalmaz. Takıntılı davranışlar, cinsel isteksizliği artırabilir veya cinsel birleşme sırasında dikkat dağınıklığına neden olabilir. Bu da ilişkide gerilim ve duygusal uzaklık yaratabilir.