Cinsel yaşamı olumsuz etkileyen durumlardan biri de bazı sorunların yatak odasına taşınması ya da partnerin yatakta eleştirilmesidir. Özellikle erkekler bu yüzden ereksiyon sorunu yaşayabilir.

Eşimle bu sorunu nasıl çözebilirim?

SORU:

38 yaşında evli bir erkeğim. Eşim cin­sel ilişki sırasında beni sürekli eleş­tiriyor. Bu yüzden sertleşme sorunu yaşamaya başladım. Bana öneriniz nedir? K.C./İstanbul

CEVAP:

Eşinizin sabırsız ve eleştirel olduğu düşünülebilir. Bu durumun sizde bir performans kaygısı yarattığı ve yeter­sizlik duygularına yol açtığı anlaşılıyor. Sürekli eleştirilme kızgınlık duygularına da neden olur. İfade edilemeyen bastırıl­mış kızgınlık duygusu erkeklerde cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunlarının en önemli nedenidir. Bu duygular çalışıl­dığında ve kaybolan özgüven yeniden kazandığınızda cinsel istek yeniden gele­cektir. Cinsel yaşamda yolunda gitmeyen durumlar cinsel birliktelik sırasında değil başka zamanlarda konuşulmalı, eleştiri sözleriyle değil istek ve dilek sözleriyle ifade edilmelidir.

Monotonluğa karşı ne yapabiliriz?

SORU:

41 yaşında 13 yıldır evli bir erkeğim. Eşimle cinsel hayatımız monotonlaştı. Bize ne önerirsiniz? E.E./Antalya

CEVAP:

Haz bedende sürekli hareket halin­dendir… Bir seks deneyiminizde kulak arkanızın öpülmesi size yoğun bir haz verirken diğer bir gün bu hazzı vücudu­nuzun başka bir noktasında hissettiği­nizi fark edersiniz. İşte seks de sürekli hareket halinde olan zevk ve hazzın aranmasıdır. Cinsel terapi için bize başvuran danışanlara verdiğimiz en önemli tavsiye, seksin sürekli bir ritüel gibi tekrarlanmasını sona erdirmek ve yaşanan aktivitenin değişkenlikler gös­termesini sağlamaktır. Siz de rutinden çıktığınızda cinsellikten yeniden keyif aldığınızı fark edeceksiniz.