Gökmen Özdenak
21 Haziran 2022

Özbek ve Buruk’u uyarıyorum


Uzun yıllardır futbolun ve medyanın içindeyim. Doğal olarak futbolculuğumda da yorumculuk yaptığım dönemde de saha içi ve dışı değerlendirmeleri sağlıklı yaptığımı düşünüyorum. Bir başkan ve teknik direktör yeni geldiği zaman doğal olarak beklentiler de yapılan açıklamalarla doğru orantılı yükseliyor. Ancak artık taraftarlar yemiyor.

2015’te yapılan seçimlerde oyumu Dursun Özbek’e vermiştim. Nedeni de; seçimlerden bir gün öncesinde yaptığı, “Tüzükte gerekli değişiklikleri yapıp başkan ve yönetimlerin kendi dönemlerinde yapılan ekstra borçları ceplerinden ödemeleri için düzenleme yapacağız” açıklamasıydı. Galatasaray, her zaman geleneklerine sahip çıkan, eğitim kurumu olması nedeniyle haysiyetli ve onurlu insanlar yetiştirmiş örnek bir kulüptür. Peki Özbek ne yaptı? 3 senelik görev sürecinde bu tüzük değişikliğini yapmadığı gibi seçimi Mustafa Cengiz’e kaybetmesinin ardından alacakları nedeniyle kulübü icraya verdi. Bu hareket, sadece Özbek’e değil, Galatasaray kültüründen yetişen kimseye yakışmazdı.

Bugün itibariyle tekrar Galatasaray Başkanı’dır. Kesinlikle başarılı olmak zorundadır. Tribünler, başarısızlık halinde bu yapılanları ağır bir şekilde hatırlatır.

Okan Buruk’a gelince… Galatasaray’da futbolcu olarak büyük başarılara imza atmış, kupalar kaldırmıştır. Taraftarın hayran olduğu, enerjisi bitmeyen bir oyuncuydu. Sonrasında ne oldu? Bonservis parası kazandırmadan Emre Belözoğlu ile birlikte İnter’e gitti. Okan, İtalya macerası sonrası Beşiktaş’la sözleşme imzaladı. Sana, para ve değer kazandıran bir camiaya bu nasıl yapılır? İşte bunların hiçbirini taraftar unutmuyor.

Önerim şudur: Kesinlikle Dursun Özbek ve Okan Buruk’un şampiyonluk yaşaması gerekmektedir. Hiçbir bahaneye sığınacak kredileri yoktur. Birkaç maçlık kötü gidiş halinde o tribünler ağır bir şekilde eski defterleri açar. Uyarayım dedim.

Yazarlar

Özbek ve Buruk’u uyarıyorum
Gökmen Özdenak