Genellikle kadınlarda yaşanan orgazm sorunlarında nedene yönelik tedaviyle çözüme ulaşmak mümkündür…

Bu sorunumun bir çözüm yolu var mı?

SORU:

25 yaşında evli bir kadınım. Benim sorunum orgazm olamamak. Bunun bir tedavi yolu var mıdır? Y.G./Bursa

CEVAP:

Orgazm sorunlarından şikayeti olan kadının bunu nasıl tanımladığı önemlidir. Eşinde, eğer erken boşalma sorunu varsa, bu nedenle kadının orgazm olamaması da söz konusu olabilir. Orgazm bozukluğu, bazen fizyolojik kökenli olabilir. Fiziksel sorunlar yanı sıra bazı antidepresan ve antipsikotikler de orgazm sorununa neden olur. Orgazm bozukluğu tedavisinde, öncelikle kadının kendi başına orgazm olmayı öğrenmesi beklenir. Bu nedenle, danışanın mastürbasyon konusundaki duygu ve düşüncelerinin ele alınması gerekir. Mastürbasyon egzersizlerinin aşamalı ödevler halinde verilmesiyle birlikte, orgazma ulaşabilmesi danışana hayal etme egzersizleri de yaptırılır.

Eşime karşı neden bu kadar isteksizim?

SORU:

32 yaşında 2 yıldır evli bir kadınım. Doğumdan sonra 8 ay eşimle birbirimizden uzaklaştık. Şimdi de ona karşı hiçbir şey hissetmiyorum. Bunun çaresi nedir? K.F./Bursa

CEVAP:

Cinsel isteksizlik çaresiz bir sorun değil, cinsel terapi ile tedavisi mümkündür. Cinsel isteksizlik bir sonuç olarak görüldüğü için, neden olan faktörlerin ortaya konması terapide önem taşıyor. Tedavi eşler arasında bir uyum oluşturulması ve aralarındaki bozulan iletişimin yeniden düzenlenmesiyle başlıyor. Cinsel hayatta kısa ayrılıklardan sonra bir araya gelme, eğitim amaçlı erotik videolar seyretme, kıyafet değişikliği, tavırlardaki bir değişiklik, mekan değişikliği gibi küçük değişiklikler ve fanteziler kurulması gibi cinsel yaşama yeniliklerin kazandırılması tedaviye destek olur.