Barış Yarkadaş
10 Mart 2022

Millet İttifakı’nın Diyarbakır sınavı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir değişiklik olmadığı takdirde  Diyarbakır’a gidecek ve kentte çeşitli temaslarda bulunacak. Kılıçdaroğlu’nun bir süre önce yapmayı düşündüğü ancak hava muhalefeti gerekçesiyle ertelediği bu ziyaret, Millet İttifakı açısından büyük önem taşıyor.

Hatırlayacağınız üzere Kılıçdaroğlu ertelenen ziyaret öncesi “Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer’’ demiş, başta Yavuz Ağıralioğlu olmak üzere birçok İYİ Partili bu sözlere tepki göstermişti. CHP kurmayları ise bu tepkilere sessiz kalmıştı.

GÖZLER DİYARBAKIR’DA

Bu yüzden, Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır’da vereceği mesajlar, şimdi daha büyük bir dikkatle izlenecek. Bakalım Kılıçdaroğlu çıtayı daha mı yükseğe çekecek yoksa sözlerini yumuşatacak ve İYİ Parti’nin bu  gereksiz hassasiyetine önem verdiğini mi gösterecek?

Bu ziyareti ilginç kılan bir diğer gelişme ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de Kılıçdaroğlu’nun hemen ardından Diyarbakır’a gitmeyi düşünmüş olması… İYİ Parti kurmayları, Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin ardından yapmayı düşündükleri Diyarbakır gezisi için çalışmaları hızlandırdı.

Diyarbakır bu bağlamda Millet İttifakı’nın yol haritasını  belirleyen unsurlardan biri olacak. Verilecek mesajlar, yapılacak ziyaretler ve bunların kamuoyunda algılanış biçimi, Millet İttifakı’nın geleceğini belirleyecek önemli etkenlerden biri haline gelecek.

‘YENİ PAKET’ İDDİASI

Tabii Kılıçdaroğlu ve Akşener’den sözü açmışken, iktidar cephesini de es geçmeyelim……

HDP seçmenini yanına alamayan hiçbir partinin cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanamayacağı ortada. Cumhur İttifakı’na dışarıdan destek veren “siyasi akıl” da bunu görüyor ve bu konuya kafa koruyor.  Şu sıralar Ankara’da en çok “Yeni bir süreç mi başlıyor?” sorusu soruluyor. AKP içindeki belli kesimlerin yanı sıra MHP de ikna edilirse, yeni ve kapsamlı bir “Kürt Paketi” her an açılabilir.

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da ne yapacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da ilk olarak esnafları ziyaret edecek. Ardından ise Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan törende partiye üye olan kişilere rozet takacak. Sonra ise muhtarlar, iş insanları ve kanaat önderleri ile buluşarak onları dinleyecek. Akşam saatlerinde de gençlerle buluşup sohbet edecek.

MESAJ DOLU ZİYARET

CHP kurmayları yazıyı hazırladığım saatlerde programa son halini veriyor ve Diyarbakır Anneleri’ne yapılması planlanan ziyaret üzerine çalışıyordu. Henüz netleşmiş olmasa da planda HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin ziyaret edilmesi de vardı.

Bu bağlamda, Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır ziyareti çok yönlü mesajlar içeren bir gezi olma özelliği taşıyor.

FETÖ mağduru şirketler çözüm bekliyor

Devlet, terör örgütü FETÖ’nün bel kemiğini kırdı ve etkisiz hale getirdi. Ancak FETÖ yüzünden mağdur olan kesimlerin yaşadığı sıkıntılara ise bir çare bulunamadı. Bunların başında ise FETÖ’yle irtibatlı olduğu gerekçesiyle el konulan yaklaşık 700 şirketle ticari ilişkisi olan küçük hissedarlar geliyor.

TEK SUÇLARI KÜÇÜK HİSSEDAR OLMAK…

2016 yılında el konulan ve TMSF’ye devredilen şirketlerin küçük hissedarları, bu aşağılık örgütle hiçbir ilişkileri olmadığı halde, sırf mahkeme süreçleri tamamlanmadığı için haklarını alamıyor, hisselerini satamıyor ya da ortaklıktan ayrılamıyor. Dolayısıyla binlerce kişi terör örgütüyle hiçbir bağı olmadığı ve bu gerçek polis soruşturmasıyla netleştirildiği halde mağdur ediliyor.

İLK ADIM ATILDI

Ankara kulislerinden edindiğim bilgiye göre, iktidar çevreleri artan mağduriyetlerden dolayı hem TMSF’nin üstünden bu yükü almak hem de mağduriyetleri gidermek için yeni bir çalışma başlatıyor. Çalışma sonrası, FETÖ ile hiçbir bağı olmayan küçük hisse sahipleri böylece kar paylarını alma imkanına kavuşacak. Yine aynı çalışma kapsamında ekonomik sıkıntıya düşen mevcut şirketler için satış yolu da açılacak ve elde edilecek gelirin depo edilmesine imkan sağlanacak.

İYİ PARTİ ile CHP’nin de sıcak baktığı ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için destek vereceği belirtilen bu çalışma, binlerce küçük yatırımcıya can suyu olacaktır.

Ticari mevduata da garanti geliyor…

Ankara kulislerinde konuşulan bir diğer çalışma ise şirketlerin ticari mevduatlarının da garanti kapsamına alınması… Bilindiği üzere, devlet şahısların bankada bulunan 200 bin TL’ye kadar olan mevduatına garanti veriyor.

Bu uygulama şimdi ticari mevduatlar için de başlatılmak isteniyor. Yeni düzenleme ile şirketlerin ticari mevduatları da garanti kapsamına alınmak isteniyor. Sigorta miktarının ise AB normlarına göre düzenleneceği ve Türkiye şartlarına uyumlu bir hale getirileceği belirtiliyor.

Yazarlar

Millet İttifakı’nın Diyarbakır sınavı
Barış Yarkadaş