Menopoz dönemi çoğu kadın tarafından “sonun başlangıcı” ya da “kaybedilen gençlik” olarak algılanır. Oysa bu süreçte de cinsellik devam eder.

Bu süreçte cinsel hayatım biter mi?

SORU:

52 yaşında 17 yıldır evli bir kadınım. 4 ay önce menopoza girdim. Bu yüzden cinsel yaşamım biter mi? Ne yapmalıyım? A.T./Bursa

CEVAP:

Menopoz dönemi cinselliğin sonu olarak algılanır. Ancak gerçekte böyle bir felaket senaryosu yoktur. Çünkü cinsellik ömür boyu sürer ve menopoz döneminde kadın cinsel haz alma, boşalma ve orgazm olma yeteneğini kaybetmez. Kadının hamile kalma riski olmadan cinselliği yaşayabilmesi cinsel isteğini artırıcı, daha kolay boşalmasını ve orgazm olmasını kolaylaştırıcı bir etki yaratır. Ayrıca, kadı­nın iş, kariyer, aile, çocuklar gibi konular­da belirli bir yaşam olgunluğuna erişmiş olması, sorumluluklarının ve kaygılarının azalması, kendine ve cinselliğe odakla­nabilmesine olanak verir ve cinsellikten daha çok haz almasını sağlar. Menopoz dönemindeki hormon değişiklikleri so­nucunda yaşanan vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki gibi sorunlar lokal hormon veya kayganlaştırıcı jel uygulamalarıyla kolaylıkla giderilerek cinsellikten alına­cak haz kaybı engellenebilir.

Eşim niye benim kadar istekli değil?

SORU:

35 yaşında cinselliği seven bir erkeğim. Eşim ise ‘haftada bir defa bile bana yeter’ diyor. Eşim cinsel birliktelikten haz aldığı halde neden benim kadar sık istemiyor, cinsel isteksizliği olabilir mi? K.S./Adana

CEVAP:

Kişilerin cinsel ilişki yaşama sıklığı cinselliğe ilgisi, içinde yaşadığı kültürün ve ailenin etkisi, beden algısı ve özgüveni geçmiş cinsel deneyimler, çift ilişkisinin kalitesi gibi birçok değişkene bağlıdır. Eşler arasındaki cinsel birlikteliğin sıklığına ilişkin beklentilerin farklılığını cinsel isteksizlikle karıştırmamak gere­kir. Cinsel isteksizlik cinselliğe karşı ilgi duymamaktır. Sizin durumunuzda eşiniz cinsellikten haz alıyor sadece size göre daha seyrek birliktelik yaşamak istiyor. Burada bir cinsel istek sorunundan çok cinsel uyum sorunu olduğu düşünülebilir. Eşinizin istek ve beklentilerine uygun ha­reket etmeniz, romantizme daha fazla yer vermeniz cinsel isteği artırabilir. Çabala­rınızın karşılıksız kalması durumunda bir uzmandan destek almanız uygun olur.