Tarihi bir sezona tarihi bir final geliyor. 100 puanın kıyısındaki Galatasaray ve Fenerbahçe’den kim gülecek? Son derbiye bakıldığında sarı-lacivertlilerin moral avantajı az değil. Ancak hem sarı-kırmızılılara hem de bugünkü rakibi Konyaspor’a beraberliğin yetmesi işin rengini değiştiriyor.

Futbolda her sonuç var muhakkak. Topun canı ne isterse o olur! Ancak gerçekçi olmak gerek ve Galatasaray’ın avantajı büyük. Fenerbahçelilerin aklında 2006-Denizli ve 2010-Trabzon maçları var. Sarı-lacivertliler ‘bu kez futbol şansı niye bizden yana olmasın’ diyor. Fakat unutulmasın; Fenerbahçe o iki sezonda da beraberlik avantajına sahip değildi. Galatasaray’a ise şu an 1 puanın yeteceği bir durumda. Benzer senaryoyu en son yine Galatasaray ve Fenerbahçe’nin kapıştığı ‘Süper Final’ sezonunda 2011-12’de görmüştük. Cimbom, Kadıköy’de 1 puanı alıp şampiyonluğa ulaşmıştı. Tarih tekerrür edecek mi göreceğiz.

Ligde kalma yarışı da ilginç. Mucizeden de öte bir formüle ihtiyaç duyan Pendik’in veda ettiğini öngörürsek ligde kalmak isteyen dört takım arasında 81 farklı sonuç oluşabiliyor. Bunların dörtte üçü Hatayspor aleyhinde. Hatay’ın yaşadığı onca olumsuzluğa rağmen ligde kalması futbolseverlerin arzusu olabilir fakat işleri zor.

100 takımlı bir şampiyon ya da 99 puanlı bir ikinci görebiliriz. Benzeri bir daha zor. Keyfini çıkaralım.