Futbolda, ‘kazanma alışkanlığı’ diye bir ifade vardır. Üst üste alınan galibiyetler, özgüven getirir, kötü oynasanız bile 3 puan alacağınıza inanır, inandırırsınız.

Özellikle Başakşehir ve Rizespor maçlarında ‘Premier Lig’ takımı esintisi sunan Fenerbahçe, dün Trnava deplasmanında beklenen futbolun uzağındaydı. İlk yarıda sabırla pas yaptı, pozisyon aradı. Ancak hücum pres olmayınca rakibi hataya zorlayamadı sarı-lacivertliler.

Szymanski, Dzeko, Tadic çok değerli oyuncular ancak Fenerbahçe’nin en kritik transferi Fred. İnanılmaz bir kalite, büyük bir tecrübe. İlk yarıda orta alanda pres yapamayan, rakibe baskı kuramayan Fenerbahçe, Fred ve Szymanski’nin oyuna girmesi sonrası gollere uzandı. Fred’in pas trafiğinin merkezine geçmesi sonrasında Fenerbahçe toparlandı, kontrolü eline aldı.

İsmail Kartal’ın son Rize maçının kadrosundan 9 değişiklik yapması aslında şaşırtıcı değil. UEFA listesinde isimleri olsa Mert Müldür ve Samet oynar, Osayi ile Becao yedek kalırdı. King, sahanın en iyisiydi. Crespo idare etti. Zacj’ı tanımak mümkün değil. Varlığı ile yokluğu belli değildi. Oosterwolde ikinci goldeki hatasına rağmen fena değildi. Mert Hakan bal yapmayan arı gibiydi. Kent’in neden King’in gerisinde olduğu dün ortaya çıktı.