Kaygı bozukluğu son yıllarda ruhsal sıkıntılar içinde en fazla karşılaşılan sorunlardan biri. İşte cinsel yaşama etkileri.

Aramızdaki sorunu nasıl çözebiliriz?

SORU:

37 yaşında evli bir kadınım. Bende 7 yıldır kaygı bozukluğu var. İlaç kullanıyorum. Bu sürede cinsel yaşantım da bitme noktasına geldi, eşim bu durumdan çok rahatsız. Ne yapabiliriz? K.S./İstanbul

CEVAP:

Yaşam kalitesini oldukça düşüren kaygı bozukluğu çoğu zaman depresyon­la birlikte görülür ya da depresyona neden olur. Böyle bir sorundan doğal olarak cinsel yaşamda olumsuz etkile­nir. Çünkü hiçbir zaman sevişmek için yeterince rahat olunamaz, hep bir içsel sıkıntı hali vardır. Kaygı bozukluğu tedavi edilmeden cinsel sorunlar çözülemez. Sizin durumunuzda kaygı sorunuyla ilgili tedavinize devam etmeniz uygun olur. Cinsel yaşamda da duygusal yakın­lık ve tensel teması merkeze alan bir anlayışla eşinizle aşamalı bir yakınlık planı oluşturabilirsiniz. Bu tür komplike durumlarda birden fazla uzmanın birlik­te çalıştığı multidisipliner bir yaklaşım gerekebilir. Devam eden terapinize ek olarak eşinizle birlikte deneyimli bir cinsel terapistten profesyonel destek almanız uygun olur.

Bu hapların böyle bir etkisi var mı?

SORU:

2 yıldır evliyim. Eşim doğum kontrol hapını cinsellikten haz almasını engellediğini düşünüyor ve kullanmak istemiyor. Ben de kondomla zevk almıyorum. Ne yapabiliriz? Ş.T./Kayseri

CEVAP:

Doğum kontrol haplarının gebelik oluşma riski olmadan güvenli sek­se imkan tanıdığı için cinsel isteği artırdığını söyleyenler olduğu kadar, içerdiği hormonlar nedeniyle cinsel isteği azalttığını söyleyenler de vardır. Bununla birlikte bu tür ilaçların cinsel isteğe etkisi dikkate alınmayacak kadar düşüktür. Kondom kullanmanın erkek­lerde cinsel hazzı azaltması daha sık görülen bir durumdur. Eşinizle birlikte aile hekiminize giderek doğru bilgileri alabilir, sizin durumunuza uygun olan korunma yöntemini bulmak için farklı korunma seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Eğer eşiniz doğum kontrol hapı kullan­maya devam edecek olursa daha fazla erotizm ve fanteziye yer vererek cinsel isteği artırabilirsiniz.