Kadın ve erkeklerde cinsel fizyoloji ve cinsel yanıt döngüsü farklıdır. Örneğin kadınlarn ilişkide birden fazla orgazm yaşaması mümkündür.

Neden bende böyle bir şey olmuyor?

SORU:

33 yaşında bir erkeğim, iki yıldır evliyim. Her ilişkimizde orgazm oluyorum ve eşim eğer devam edersem yeniden olabileceğini söylü­yor. Böyle bir şey mümkün mü, neden bende böyle bir şey olmuyor? F.E./ Antalya

CEVAP:

Kadın ve erkeklerde cinsel fizyoloji ve cinsel yanıt döngüsü farklıdır. Erkeklerde boşalmayla birlikte bir meni çıkışı olur, bunu refrakter dönem ya da diğer adıyla çözülme denilen zorunlu bir dinlenme evresi takip eder. Bu süre erkeğin yaşı, sağlığı, cinsel enerjisine bağlı olarak birkaç dakikadan birkaç haftaya kadar uzayabilir. Kadınlarda ise boşalma ve orgazm sonrasında erkeklerdeki gibi net ve hızlı bir çözülme olmaz. Çünkü kadın­larda boşalma psikolojik yanı ağır basan bir reflekstir. Cinsel uyarı belirli bir eşiğin altına inmediği ve klitoris uyarısıyla yoğun bir şekilde sürdürüldüğünde bir­den fazla orgazm olmaları mümkündür. Organik bir engel olmadığı sürece isteyen ve orgazm olmayı bilen hemen her kadın çoklu orgazm deneyimini yaşayabilir.

Cinsel isteğim niye bu kadar değişken?

SORU:

33 yaşında bir erkeğim. Cinsel isteğim çok değişken, bazen çok istekli oluyor her gün yaşamak isterken bazen de günlerce aklıma gelmiyor. Eşim bu durumdan rahatsız, düzenli bir cinsel hayatımız olsun istiyor. Neden böyle oluyor? Ş.E./ Eskişehir

CEVAP:

Cinsel isteği belirleyen kişisel, ilişkisel ve çevresel birçok faktör vardır. Genel veya cinsel sağlıktaki bozukluklar, kişiye sıkıntı veren tüm olaylar, cinsel ilişkinin ayıp, yasak, günah, yanlış, pis bir eylem olarak görülmesi, hormon­sal eksiklikler, ekonomik sorunlar, aile sorunları ve kullanılan ilaçlar doğru­dan cinsel isteği etkileyebilir. Stres art­tıkça cinsel istek azalır, stres azaldıkça cinsel istek artar. Sizinki gibi cinsel isteği değişken inişli çıkışlı olan kişile­rin stresi yönetmekte zorlandığı ve dış etkenlerden fazla etkilendiği düşünüle­bilir. Partner ilişkisi de oldukça önem­lidir. Cinsel anlamda rahat, istekli ve baştan çıkarıcı bir eşle cinsel isteğini­zin yüksek olması normal ve beklenen bir durumdur. Bunun tersi bir durumda cinsel istek düşer. Bu nedenle cinsel isteği tetikleyen veya söndüren size özel nedenleri tespit edebilir buna göre ayarlamalar yapabilirsiniz.