Evlilikte yaşanan problemlerden diyabete kadar birçok sorun kadınları cinsellikten uzaklaştırabilir.

Bize önereceğiniz bir ilaç var mı?

SORU:

34 yaşında 3 yıldır evli bir erkeğim. Eşim evlendiğimizden beri

cinselliğe karşı ilgisiz, Neredeyse ayda bir defa birlikte oluyoruz. Kadınlar için de cinsel isteği artıran ilaç var mı? K.C./Muğla

CEVAP:

Kadınlarda cinsel isteksizlik, hormon bozukluğundan depresyon, partnerle iletişim problemlerinden diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıklara kadar birçok nedenle ortaya çıkabilir. Dolayısıyla cinsel gücü artıracak ilaçla çözüm aramak yerine nedene yönelmek daha doğrudur. Eğer haz almaya engel olacak organik bir hastalık yoksa aynı etkiyi tutkulu bir ilişki, yeterince uzun güzel bir sevişme, uygun dokunuşlar ve erotizm de sağlayabilir. Bu nedenle erkeklerin sihirli bir formül aramak yerine nasıl bir partner olduklarına bakmaları ve eksikliklerini düzelterek cinsel becerilerini artırmaya dönük adımlar atmaları daha faydalı olacaktır.

Vajina sarkması nasıl tedavi edilir?

SORU:

34 yaşındayım, iki doğumdan sonra fazla kilolarla birlikte bende

vajina sarkması oldu. Bu yüzden

cinsel hayatım bitti. Ne yapabilirim? M.R./Kayseri

CEVAP:

Bir kadın için gebelik ve doğum tüm bedeni ve ruhu etkileyen çok yıpratıcı ve önemli bir olaydır. Bir çocuğun doğumundan sonra annenin kendini toparlaması için en az 2 yıllık bir süreye ihtiyaç vardır. Peş peşe yaşanan gebeliklerde bu toparlanma süresi olmadığı için bedende fazla kilolar, deri altı yırtılmalar gibi bazı olumsuz değişimler kalıcı olabilir. Bunlardan biride vajina sarkmasıdır. Bu hem kadında hem de erkekte cinsel ilgi ve istek azlığına neden olabilir. Neyse ki bu sorunun bir çaresi var. Böyle durumlarda vajina estetiği bir lüks değil ihtiyaç, hatta çiftin cinsel yaşamını ve evlilik doyumunu etkileyecek kadar önemli bir olaydır. Deneyimli bir kadın doğum uzmanından yardım alabilirsiniz.