EURO 2024’teki ilk maçında bir ilk yaşayarak açılış maçını kazanan takımımız, ikici sınavında favori gösterilen Portekiz karşısına çıktı. Kazanan kadro bozulmaz felsefesine uymayan Montella takımımızda değişikliklere gitti. Defans zaaflarını kapamak için ilk maçın iki kanat oyuncusu Arda Güler ve Kenan Yıldız’ın yerine beklere daha çok yardım edecek Yunus ve Kerem’i tercih etti. Kağıt üstünde doğru görünen önlemde unutulan yardım kadar orijinal bekle de oynamaktı. Sağ kanadımızı felç eden Leao’nun karşısında Mert Müldür olmalıydı.

Sağ kanadımızı rahat kullanan Leao’nun çıkarttığı toplarda birinde defansımız dokunamayınca 22 dakikada 1-0 geriye düştük. Sahadaki oyunumuz bu sonucun altından kalkabileceğimizi gösteriyordu. Kimsenin beklemediği gerçekleşti 28. dakikada Portekizli oyuncular pas hatasından birbirlerine kızarlarken gol olduğunu görüp sevinmeye başladılar. Portekiz’in boş alanda Samet’e attıkları pası Samet, Altay yerine kaleye doğru bırakınca skor şakın bakışlar içinde 2-0 oldu. Bu hata ile düşen motivasyon farkın habercisi oldu.

Milli takım seçiminde ilk olarak transfer bedelleri yerine, sezonda oynadıkları maç sayısı ve form durumları göz önüne alınmayınca kaçınılmaz son gerçekleşti!