Cinsel yaşamda mutluluk için çiftlerin çaba ve birbirlerine anlayış göstermesi şarttır. Aksi takdirde bazı sorunlar kaçınılmaz olur.

Evlendikten sonra sorun yaşar mıyız?

SORU:

30 yaşındayım, evlenmeyi düşünüyorum. Kız arkadaşım benim kadar cinselliğe ilgi duymuyor. Evlenince sorun yaşar mıyız? İyi bir cinsel hayatımız olması için ne yapabiliriz? K.R./Kayseri

CEVAP:

Evlilikte iyi bir cinsel hayat ancak doğru bilgiler, doğru söz ve davra­nışlar ile bunların düzenli olarak yapılmasıyla sağlanır. Doğru tutumlar; cinsel iletişime ve yeniliklere açık olma, romantizm ve erotizme zaman ayırma, cinselliği aceleye getirmeme, sevişmeyi uzun tutma ve karşılıklı sınırlara saygıdır. Evliliğin başından itibaren bunlara dikkat edildiğinde, karşılıklı saygı ve sevgide cömert, eleştiride cimri olunduğunda evlilik doyumuyla birlikte cinsel doyum da artacak ve hayal ettiğiniz cinselliği yaşama şansınız artacaktır. Evlilikte ve cinsel yaşamda mutluluk çabayla elde edilen bir hediyedir.

Bu monotonluktan nasıl kurtulabiliriz?

SORU:

36 yaşında 5 yıldır evli bir erkeğim. Eşimle cinsel hayatımız iyice monotonlaştı. Bize ne tavsiye edersiniz? G.C./Manisa

CEVAP:

Haz, bedende sürekli hareket eder. Bir seks deneyiminizde kulak ar­kanızın öpülmesi size yoğun bir haz verirken diğer bir gün bu hazzı vücudunuzun başka bir noktasın­da hissettiğinizi fark edersiniz. İşte seks de sürekli hareket halinde olan zevk ve hazzın aranmasıdır. Cinsel terapi için bize başvuran danışanlara verdiğimiz en önemli tavsiye, seksin sürekli bir ritüel gibi tekrarlanmasını sona erdirmek ve yaşanan aktivitenin değişkenlikler göstermesini sağla­maktır. Siz de rutinden çıktığınızda cinsellikten yeniden keyif aldığınızı fark edeceksiniz.