Kemal ÖZCAN
9 Ocak 2022

İlk cinsel deneyim neden önemlidir?


İlk cinsel birliktelik içerdiği yüksek kaygı ve merak nedeniyle yaşam boyu pozitif ya da negatif bir referans olabilir.

 

Bu duygudan nasıl kurtulurum?

SORU:

İki aydır evliyim, ilk cinsel birliktelikte biraz canım yanınca kendimi geri çektim. O günden sonra ne zaman cinsellik yaşayacak olsam yine aynı şekilde acıyacakmış gibi geliyor. Bu duygudan nasıl kurtulurum? E.D./ İzmir

CEVAP:

Nasıl ki ilk defa bisiklet süren birinin düşmesi normal ise ilk cinsel birliktelikte uyarılmanın az, endişenin fazla olduğu du­rumlarda bir miktar acı çekilmesi normal bir durumdur, doyumlu bir cinsel yaşam eşlerin karşılıklı ilgi sevgi ve hoşgörü içerisinde zamanla kazanılan bir beceridir. Bu nedenle ilk cinsel deneyimler ondan sonraki süreç için asla referans alınma­malı zaman içinde her şeyin daha güzel olacağına olan inanç sürdürülmelidir. Sizin durumunuzda henüz yeni evlisiniz hemen endişelenmek yerine eşinizle daha fazla yakınlaşarak tensel teması artırıp daha yoğun bir erotizmle bu sorunu aşmanız mümkündür. Cinsel birliktelik yaşayamama durumu altı aydan uzun sürdüğünde bir uzmandan destek alınması gerekir.

Eşimin sorunu sünnet hatası mı?

SORU:

Eşimde erken boşalma sorunu var, o bu durumun sünnet hatasından kaynaklan­dığını söylüyor. Görünüşte bir sorun yok gibi. Gerçekten sırf bu nedenle bir erken boşalma sorunu olur mu? C.S./ Ankara

CEVAP:

Sünnet, penis başını korumak için do­ğumdan itibaren var olan küçük bir deri parçasının basit bir cerrahi operasyonla kesilerek alınmasıdır. Geçmişte işinin ehli olmayan kişilerce uygun olmayan ortam­larda yapılan sünnetlerden birçok kişinin fizyolojik ve psikolojik zarar gördüğü bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte erkeğin sert­leşme veya boşalmasında hızlı olmanın dı­şında bir sorun yoksa işlevsellik bozulma­mış demektir. Böyle durumlarda işlevsellik estetik görünümden daha önemlidir. Buna rağmen istenirse kötü hissettiren kusurlar estetik cerrahi ile düzeltilebilmektedir. Sizin durumunuzda sözünü ettiğiniz sünnet çizgisinin eğik olması erken boşalmaya ne­den olacak bir durum değildir. Tabi kesin ve doğru bir değerlendirmeyi ancak bir üroloji uzmanı yapabilir. Bu nedenle eşinizle bir üroloji doktoruna görünmeniz uygun olur.

Cinsel isteksizliğin çözüm yolu nedir?

SORU:

Eşimle cinsel isteğimiz kalmadı. Bu sorunu nasıl aşarız, mutlaka bir uzmana gitmemiz gerekir mi? V.D./Bursa

CEVAP:

Her çiftte zaman zaman sizinkine ben­zer uzaklaşmalar olabilir. Birçok çift bu durumu fark ettiklerinde karşılıklı adımlar atarak çözüm üretirler. Bunun için birbir­lerine daha fazla dokunurlar, küçük jestler yaparlar, sevgili oldukları dönemlerde yaptıkları şeyleri hatırlayıp yeniden flört et­meye başlarlar. Duygusal yakınlık sağlanıp yeniden sevgili olunduğunda cinsel yakınlığı başlatmak daha kolay olur. Biraz erotizm, biraz fantezi ile aradaki soğukluk ortadan kalkar ve çift yeniden öncekinden daha iyi bir cinsel yaşama kavuşabilir. Ancak bazen duygusal uzaklaşma fazla olur ve eşler birbirlerine yaklaşmakta, cinsel isteklerini dile getirmekte zorlanabilirler. Böyle du­rumlarda deneyimli bir uzmandan profes­yonel destek alınması uygun olur.

 

Yazarlar

İlk cinsel deneyim neden önemlidir?
Kemal ÖZCAN