Bir ilişkide kaygı, stres varsa ve erotizm olmazsa; damarları genişletip kan basıncını artıran sertleşme ilaçlarının da ereksiyona bir faydası olmaz.

Neden ilaçların faydası olmuyor?

SORU:

44 yaşındayım. İlişkiden önce ereksi­yon ilacı alıyorum. Bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor. Neden böyle oluyor? Y.E./Samsun

CEVAP:

Sağlıklı bir cinsellik için 3 şey çok önemlidir: Uygun ortam ve uygun za­manda seks yapmak, gevşemiş olmak ve erotik bir çift olmaktır. Bunlardan biri bile eksik olsa beklenen sonuç elde edilemez. Eğer stres ve kaygı var­sa, erotizm yoksa ilaçların ereksiyona bir katkısı olmayacaktır. Kan basıncı­nın genital bölgelerde yoğunlaşması ve sertleşmenin olabilmesi için erotik bir ortamda seks davranışlarının içinde olmak gerekir. Sizin durumunuzda kullandığınız ilaçlardan başka hangi değişkenlerin ereksiyonu etkilediğine bakmanız ona göre tedbirler almanız gerekebilir. Bu konuda bir uzmandan da destek alabilirsiniz.

Yaşadığım sorun devam eder mi?

SORU:

12 yıldır evliyim. Bir ay öncesine kadar cinsel hayatımda bir sorun yoktu. Bir hafta önce sertleşme sorunu yaşadım. O günden beri tekrar olur endişesi yaşıyorum. Bu durum kalıcı olur mu? T.E./Bursa

CEVAP:

Erkeklerin en büyük korkusu erek­siyonu sağlayamama ya da sürdüre­memektir. Bu sorununun organik ve psikolojik birçok nedeni vardır. Sizin durumunuzda yorgunluğa bağlı geçici bir sertleşme sorunu yaşadığınız düşünülebilir. Bu durumu sürdüren yaşanan münferit olayı felaketleştiren bakış açısı ve bunun yarattığı beklenti anksiyetesidir. Beklenti anksiyetesi erkekte stres hormonlarının salgı­lanmasına ve sertleşmenin engellen­mesine neden olur. Sizin durumunda ereksiyona değil dokunma ve hisset­meye odaklanmanız ve ereksiyonu bir hedef olmaktan çıkarmanızı öneririm. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek alabilirsiniz.