Evlilik dışı ilişki ya da böyle bir ilişki varlığına olan şüphe çift ilişkisini derinden sarsar. Yaşanan güven sorunu cinsel yaşamı da bitme noktasına getirir.

Yaşadığımız krizi aşabilir miyiz?

SORU:

33 yaşında evli bir kadınım. Eşimin çantasında kondom buldum. Önce gizledi ama sonra kabul etti. Bu olaydan sonra ona güvenim kalmadı. Bana ne önerirsiniz? F.Y./İstanbul

CEVAP:

Eşler arasındaki güven sorunu evliliği derinden sarsar. Bu durum hem aldatıl­manın yarattığı duygusal incinmişlik hem de hastalık bulaşma korkusu nedeniyle eşler arasında uzaklaşma, yabancılaşma meydana getirir. Böyle bir durumda eşler duygusal sorunlar çözülmeden birbirini seks yapmaya zorlamamalı, önce sada­katsizlik sorununun nedenleriyle yüzleşip bir karar verdikten sonra cinsel yaşama dönmelidir. Cinsel yolla bulaşan hasta­lıklar konusunda kuluçka dönemini de dikkate alarak gerekli testler yapılıp so­nuçları temiz çıkıncaya seks yapmaktan uzak durmalıdır. Sizin yukarıdaki bilgiler ışığında eşinizle birlikte cinsel terapiyi de bilen bir uzmandan destek aldıktan sonra cinselliği düşünmeniz uygun olur.

Aramızdaki sorun sizce nasıl çözülür?

SORU:

4 yıldır evli bir çiftiz. Eşimle hiç birlikte vakit geçiremiyor, ortak bir şey yapmıyoruz. Yatma saati gelince eşim beni hatırlıyor ama bu sefer de ben istemiyorum. Bu sorun nasıl çözülür? K.D./Edirne

CEVAP:

Cinsellik cinsel birleşmeden çok daha ötesi, zamanı, yaşamı, duyguları, ortak hayalleri paylaşmaktır. Bu da birlikte geçirilen kaliteli zamanla olur. Kaliteli zaman aynı evde olmak değil, karşılıklı birbirine odaklanarak kendilerinden ve ilişkilerinden konuşmaktır. Ancak birlikte zaman geçirebilen çiftler gerçek anlamda bir çift olabilirler. Birbirine yakın çiftlerde cinsel istek artar ve cinsel yakınlık daha doyumlu ve doyurucu olur. Uyumlu bir cinsellik için bir çeşit ön sevişmenin de ön sevişmesi diyebileceğimiz iletişim ve paylaşım temelli kaliteli zaman geçirme çok önemlidir. Sizin durumunuzda öncelikle çift ilişkisi ve evlilik doyumunu gözden geçirmeniz ondan sonra cinsel sorunlara odaklanmanız daha uygun olur.