Cinsel yolla bulaşan virütik hastalıklar içinde yaygın görülen HPV (Human Papilloma Virüs enfeksiyonları cinsel hayatı olumsuz etkiler.

Bu hastalığa rağmen çocuğumuz olur mu?

SORU: 34 yaşındaki eşimde HPV (Human Papilloma Virüs) var. Tedavisi devam ediyor siğiller tekrar ediyor. Eşim kondom kullanıyor ama çocuk da istiyoruz, ne yapabiliriz? Ş.T./Bursa 

CEVAP:  HPV  hem erkek  hem de  kadın genital bölgede ve bu bölge mukozalarında enfeksiyon yapan ve siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir çeşit virüstür.  HPV bir kez  vücuda  girdiğinde hücreler içine yerleşir ve dönemsel olarak  tekrarlayan  enfeksiyonlara yol açar.  Sürekli karşılıklı bulaştığı için cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Temizlik ve hijyen en önemli korunma yöntemidir. Tedavi edilmeyen HPV kadın ve erkekte kansere neden olabilir. Tedavi genellikle atak dönemlerinde ortaya çıkan siğilleri ameliyatla alma, yakma, dondurma şeklinde yapılabilir. Siz tedavi sonrası gebeliği deneyebilir ya da tüp bebek merkezinde aşılama yolunu seçebilirsiniz. 

Yaşadığım sorundan nasıl kurtulabilirim?

SORU: 5 aydır evli bir kadınım. Orgazm sorunu yaşıyorum. Eşim erken boşaldığı için ilişki çok kısa sürüyor. Biraz daha uzun sürse orgazm olabilir miyim? Bunun bir tedavi yolu var mı? B.D./Hatay

CEVAP: Kadınlar da orgazm bozukluğunun fiziksel ve duygusal birçok nedeni vardır. Kadın orgazmı için güven veren, arzu edilen uygun bir eş/partner, uygun ortam, uygun ve yeterli uyarı, pozitif bir beden ve cinsellik algısı, yeterli bir cinsel deneyim, yeniliklere ve fantezilere açık olma, kendini rahat ve güvende hissetme, utanç ve suçluluk duygularından arınma gibi birçok koşulun bir araya gelmesi gerekir. Sizin cinsel deneyimsizliğin ve yeterince uzun sevişmenin olmayışının orgazm olamamanızın en önemli sebepleri olduğu görülüyor. Henüz yeni evlisiniz, ilişkinizi gelişmesi için kendinize biraz daha zaman tanıyabilirsiniz. Yukarıda sözü geçen koşulların oluşmasına rağmen orgazm sorunu devam ederse bir uzmandan destek alabilirsiniz.