Geçtiğimiz günlerde her zaman olduğu gibi yine et ithalatı tartışması patladı...

Gerçeği bir türlü göremeyen, anlayamayan iktidar, 600-700 liraları dahi gören et fiyatlarını aşağı çekmek için et ithalatına soyunacağını ilan etti yine!

Aklıma yıllar önce AKP’li Cumhurbaşkanı’nın Meclis gurubunda yaptığı konuşma geldi. Kırmızı etin niçin pahalı olduğunu şu şahane açıklamayla anlatmıştı:

- Et fiyatlarında yüksek seyrin nedeni, refah seviyemizin artmasıyla talepte yaşanan yükseliştir!

Okuyunca “yok canım, haberde bir yanlışlık var herhalde” deyip, grup konuşmasını bulmuş dinlemiştim; vallahi de billahi de doğruydu! Halbuki Türkiye ve dünyada et tüketimi oranları hiç de öyle demiyordu! Ancak önce tarım bakanı sıfatlı muhteremden söz etmem gerek... Lideri böyle söyleyince bakanlığının uğraştığı işler aklına gelmiş olmalı ki, zamanın Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, et konusunun çok speküle edildiğini söyleyerek yurttaşlardan şu istekte bulunmuştu:

- Vatandaşlarımız az et yesin, biz de ithal etmeyelim!..

E, tabii refah seviyesi yükselince “hurra” diye ete yüklenirsen kardeşim, ne yapsın en büyük Türk büyüklerimiz, doğru ithalata tabii... Diyeceğim ama dünyadaki et tüketim oranlarına bakınca, hıçkırık tutuyor söyleyemiyorum!

Halk çok et yediği için ithal et ihtiyacı doğduğunu anlatan Bakan Bey, bu iddiasını doğrulamak için rakam da verdi:

- Yılda kişi başına 15 kilo kırmızı et!..

Adamcağız neredeyse yalvarıyor, “N’oluur biraz da tavuk, balık falan yiyin” diye dövünüyordu, o kadar yani! Bulduğu muhteşem çözümü de gözümüze sokuyor; “kırmızı ete bu kadar saldırma vatandaş, o zaman kendimize yeteriz” diyor ama nankör millet kasap önlerinde “kırmızı et” diye birbirini eziyordu...

- Acaba öyle miydi, yoksa birileri bizi salak yerine mi koyuyordu?

Suriye ve Libya bile çok önümüzde!

Türkiye, yılda kişi başı 15 kilo kırmızı et tüketimiyle refah seviyesini katladı, halk çok tüketiyor diyenler, ya sayı saymayı bilmiyordu ya da bu milleti kandırıyordu!

Öncelikle, en az et tüketen ülkelere baktım, görüntü içler acısıydı: Bangladeş 4 kg, Hindistan 4.4 kg, Sri Lanka 6.3 kg, Mozambik 8.1 kg, Gambiya 8.1 kg, Tanzanya 9.6 kg, Pakistan 14.7 kg...

Gelişmiş ülkelere baktım; aradaki uçurum utandırıcı boyutlardaydı: Çin 58.2 kg, Rusya 62.9 kg, Norveç 66 kg, Yunanistan 74.8 kg, Belçika 76.8 kg, İsveç 80.2 kg, İngiltere 84.2 kg, Hollanda 85.5 kg, Fransa 86.7 kg, Almanya 88.1 kg, İtalya 90.7 kg, Kanada 94.3 kg, ispanya 97 kg, Avusturya 102 kg, Bahamalar 109.5 kg, ABD 120.2 kg...

Türkiye’nin yıllık kişi başı et tüketimi ise son verilere göre 37.3 kilo görünüyordu... Ancak bunun yalnızca 14.8 kilosu kırmızı et,  geriye kalan 22.5 kilosu ise kanatlı denilen tavuk, hindi gibi hayvanların etiydi!.. Diğer bir deyişle Türkiye en az et tüketenler listesindeki Pakistan’ın binde 1 oranla önündendeydi! Yıllardır savaş içinde kavrulan Suriye, emperyalist plan gereği paramparça edilen Libya bile bizim çook önümüzdeydi!

- İşte “çok yiyorsunuz, az tüketin” denilen Türk halkının durumu bu!

Koyun memesi hindi boynu, inek ayağı!

Bitmedi; Bakan Bey’in hiç sıkılmadan verdiği 15 kilo kırmızı et “yıllık kişi başı” oranlarıydı... 

Diğer bir deyişle tüketilen et miktarı ülke nüfusuna bölünüyor, ortaya çıkan miktar kişi başı tüketilen et oluyordu; tıpkı kişi başına düşen milli gelir gibi yani!

Kazın ayağı ise bambaşkaydı; Kimileri 60, 80, 100, 120 kiloları devirirken, halkın açlık ve yoksullukla kavrulan büyük çoğunluğu yılda 1 kilo eti bile görüyor muydu bilemiyorum... O da kurban bayramlarının yüzü suyu hürmetine tabii! Gidin tanıdığınız kasaplara, marketlerdeki et reyonlarına sorun bakalım:

- Kimsenin yüzüne bile bakmadığı sanılan koyun memesine, hindi boynuna, inek ayağına talepler ne durumda?

Gazete, televizyon haberlerinde okumadınız, izlemediyseniz paylaşayım, normalde 15- 20 TL arasında satılan bu hayvan artıkları kapış kapış satılmaya başlamıştı!

Gelelim günümüze; halkımızın büyük çok büyük bölümü, artık “yıllık kişi başına 15 kilo kırmızı et” listesinde hiç mi hiç yer almıyor!

Şayet koyun memesi, hindi boynu, inek ayağı talep listesine bakarsanız, halkımızın ezici çoğunluğunu orada bulacaksınız maalesef! Yeni asgari ücret bile daha eline geçmeden eriyen insanlar için kırmızı et neredeyse hayal oldu!

- 22 yıldır bu memleketi yönettiğini sanan iktidar iftihar etsin!