NOW Haber Ana Haber sunucusu Selçuk Tepeli’nin sürekli söylediği, neredeyse “özdeyiş” haline gelen bir önerisi var...

İktidarın beslediği artık beş yaşında çocukların bile diline düşmüş bu cahil, bilgiden, tarihten bihaber, yalancı ve arsız trollerle ilgili olarak şunu öneriyor Tepeli:

- 200 bin trol besleyeceğinize, 200 bin sığır besleyin hiç olmazsa hayvancılığa bir katkınız olsun!

O kadar sevdim ki bu şahane öneriyi, TELE 1’deki “Sabah Pusulası” programımda iznini isteyerek birkaç kez kullandım...

Kimi Facebook’ta, Twitter’da sahte hesapların ardına sığınmış, en galiz küfürleri, en bayağı tehditleri yağdırıyor, sözde haber sitesi, blog ya da kişisel sayfa formunda olanları ise en rezil yalanları, bir de hiç utanmadan sahte fotoğraflarla süsleyip, Cumhuriyete, Kurtuluş Savaşımıza, bu milletin kurtarıcılarına ve cumhuriyetin kurucularına kin kusuyor! Gelin sizlerle bu sığırdan bile cahil trol sürüsünün eline yüzüne bulaştırdıkları yalanlardan bazılarını paylaşayım...

Bunlardan biri, “Diriliş” isimli Facebook sayfasıydı mesela! Bu trol artığı, sayfa salkım salkım asılmış insanların siyah beyaz fotoğrafını koyup altına da şu satırları iliştirmişti:

- İşte CEHAPE zihniyeti... Suçları neden şapka giymediniz... Geçmişini bilmeyen toplumlar geleceğin karanlığında yok olmaya mahkumdur!

Gerçekten pek tumturaklı sözcüklere, pek acıklı fotoğraflardı... Ancak günümüzde yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmıyordu tabii! Teyit.org bu alçakça yalanı yüzlerine çarpıverdi; söz konusu fotoğraf İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgali altındaki Polonya’da çekilmişti, iyi mi!..

Fotoğraf ilk olarak Jan Dabrowski’nin 1946 yılında yayınlanan “Krakow Pod Rzadami Wroga 1939-1945” isimli kitabında yer almıştı. Nazi Almanya’sının direnişçilere gözdağı vermek için gerçekleştirdiği toplu infaza ait bu fotoğrafın Plaszow Prokocim tren istasyonu yakınlarında 1942 yılında çekilmişti...

Bitmedi; Yad Vashem isimli Nazi Soykırımı’nda hayatını kaybedenleri anmak için kurulan merkezin web sitesinde de infaz edilen kişilerin değişik açılardan çekilmiş fotoğraflarına da ulaşmak mümkündü!

Devam edelim; aynı alçakça yalan ilk olarak 2014 yılında “Sevdamız Türkiye” sitesinde paylaşılmış, bu iğrençlik onun da suratına okkalı bir şekilde çarpılmıştı!..

- Yüzlerindeki astar yırtılmış olduğu için değişik isimler altında aynı yalanı piyasaya sürmekten çekinmiyorlardı!

Haysiyetsizce pompalanan yalanlar!

Bunlarda yalan, tarihi çarpıtmak, hayasızca karalamak sıradan işlerdi, tıynetleri böyleydi...

Çok uzun yıllar boyunca “İskilipli Atıf Hoca şapkaya muhalif olduğu için asıldı” yalanını sakız gibi çiğnediler mesela. Peki gerçek neydi?

İskilipli Atıf, Kurtuluş Savaşı sırasında bu toprakların gördüğü en büyük hainlerden, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının idam fetvasını kaleme alan, kurtuluştan sonra kaçtığı Yunanistan’da “Beni Türk sayma Allah’ım” diyebilecek denli alçalan Mustafa Sabri ile birlikte  “İslam Teali Cemiyeti”ni kuran kişiydi...

Savaş sırasında, TBMM’ye karşı düşmanla işbirliği yaptığı için gıyabında idama mahkum olan bu zat, Kurtuluştan sonra affa uğradı. Ancak Cumhuriyet rejimine karşı hıyanetini sürdürdü. Son olarak Kıyafet Kanunu’na karşı bir kitapçık çıkararak “halkı isyana kışkırtmak” suçlamasıyla tutuklandı, yargılandı ve idama mahkum edildi...

Aynı troller, Kıyafet Kanunu’na muhalefetten bir kadının da asıldığını üstelik darağacında fotoğrafını yayınlayarak ileri sürdüler örneğin. Peki sonuç?

- O kadının da 1930’ların başında cinayetten idama mahkum olan bir kadın olduğu belgeleriyle ortaya çıktı, iyi mi!

İstiklal Mahkemeleri’nde kaç kişi idam edildi?

Bu pisliklerin eli kalem tutan ağababaları ise İstiklal Mahkemeleri’nde idam edilenlerin sayısını açık artırmaya çıkardılar.

Biri “30 bin kişi asıldı” dedi. Bir diğeri o rakamı az buldu, “120 bin kişi” dedi, fesli biri ise “en az 500 bin kişi” diyerek alçaklığı en ileri boyuta taşıdı! Dayandıkları kaynak neydi biliyor musunuz?

- Rivayetler yani dedikodular!

Halbuki devlet arşivlerinde titiz bir araştırma yapan Prof. Dr. Ergun Aybars, iki ciltlik “İstiklal Mahkemeleri” eserinde tüm rakamları vermişti:

- İstiklal Mahkemeleri Kurtuluş Savaşı sırasında 11 Eylül 1920-17 Şubat 1921 ve 30 Temmuz 1921-Ekim 1923 arasında görev yaptı. Bu iki evrede asker kaçağı, tecavüzcü, yağmacı, işgalcilerle işbirliği yapmaktan yargılanan 3 bin 811 kişi idama mahkum edildi. Bunlardan bin 54 ceza infaz edildi. 2 bin 827’si ise tecil edildi... Aybars bilimsel bir ihtiyatlılıkla idam edilenlerin 1450-1500 olabileceğini de yazdı.

1923-1927 yılları arasında ise Şeyh Sait İsyanı, Mustafa Kemal’e suikast girişimi gibi nedenlerle yalnızca 4 İstiklal Mahkemesi kuruldu. Bu mahkemelerde 5010 kişi yargılandı, yarıdan fazlası beraat etti. 576 kişi idama mahkum oldu. Kısacası her iki dönemin toplam idam sayısı azami 2 bin 76 idi... İsteyen herkes devlet arşivlerinde bu bilgileri bulabilir...

Bu trol artıklarının yalanlarının tamamını yazmaya kalksam ciltleri doldurur, ancak gerek de yok:

- Bu yobaz sürüsü soysuz yalanlarını hayasızca yaymayı sürdürür, sürdürecektir!