Seksting partnerle yaşanan cinselliği estetik boyutlara taşıyarak ilişkiye heyecan katma, bir çeşit tahrik etme sanatıdır. Ancak bunu yapmadan önce hangi konularda hassas olunduğu, kırmızı çizgilerin ne olduğu konuşulmalıdır.

BU DURUMDA ONUNLA NASIL YAKINLAŞIRIM?

SORU:  SORU: 26 yaşında yeni evli bir kadınım. Eşim geçenlerde sevişirken bana ağır bir kelime kullandı. Kendini çok aşağılanmış hissettim ve ondan soğudum. Sonra bunun fantezisi olduğunu söyledi defalarca özür diledi ama hiçbir şey eskisi gibi olmadı, eşime yeniden ısınabilir miyim? Y.A./ Samsun 

CEVAP: Cinsellik insanların en hassas olduğu ve en fazla özeni gerektiren konulardan biridir. Ufak bir dikkatsizlik, ihmal ya da yanlış anlaşılmanın yıllarca süren olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken konuların başında cinsel fantezilerin konuşulması ve seksting gelir. Seksting resim video ya da erotik mesajlar üzerinden yapılan bir çeşit erotik mesajlaşma şeklidir. Seksting partnerle yaşanan cinselliği estetik boyutlara taşıyarak ilişkiye heyecan katma, bir çeşit tahrik etme sanatıdır. Başarılı bir seksting karşılıklı sınırlara saygı temelinde, iki tarafı da uyararak bir ön sevişme gibi gerçek ilişkiye hazırlar. Bunu yapmadan önce hangi konularda hassas olunduğu, kırmızı çizgilerin ne olduğu konuşulmalı, eşi/partneri rahatsız edecek şeyler yapılmamalıdır. Bazen istemeden iletişim kazaları olabilir ve söylenen ya da yazılan bir şey diğer eşi kırıp üzebilir. Böyle bir durumda eğer samimi bir özür varsa ve aynı hata devam etmiyorsa üzerinde durulmamalı ve eşler arasında duygusal kopukluk oluşmasına izin verilmemelidir. 

İLİŞKİDEN ÖNCE NİYE BUNLARI YAPIYOR? 

SORU: Yeni evli bir erkeğim, eşimin her cinsel ilişki öncesi dakikalarca süren ön hazırlığı ve bütün çarşafları ve örtüleri değiştirmek gibi ritüelleri var. Acaba neden böyle davranıyor bu bir hastalık mı? Ö.S./ Bursa

CEVAP: Kişinin kendisinin de rahatsız olmasına rağmen engellenemez bir şekilde belirli düşünceleri ve davranışları tekrar etmesine Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) denir. Cinsellikte dahil olmak üzere hemen her konuda OKB gelişebilir. Cinsel takıntılar, sık rastlanan takıntı temaları arasındadır. Cinsel takıntılar temizlikle, ortamın tertip düzeniyle, eşyaların simetrisiyle, kişinin kendi bedeni ya da partnerin bedeniyle ilgili olabilir. Böyle kişiler takıntı yaptıkları konu istedikleri gibi olmadığı sürece rahat edemezler, cinselliğe odaklanamazlar ve cinsel birliktelik yaşayamazlar. Takıntılı düşünce ve davranışlar hastalığı olan OKB hem hasta kişinin hem de yakın çevresindeki kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşüren tedaviye oldukça dirençli bir hastalıktır. OKB bir cinsel işlev bozukluğundan çok psikiyatrik bir sorun olarak görülür. Takıntı hastalığı ilaç tedavisi ve psikoterapi ile tedavi edilebilir ya da kontrol edilebilir seviyeye getirilebilir. Böyle bir sorun olduğunda bir ruh sağlığı uzmanından destek alınması, eşler arsında cinsel soğukluk gelişmesine izin verilmemelidir.