Kadınların korkulu rüyası menopoz bazı özel durumlarda daha erken yaşlarda başlayabilir. İşte bu sürecin cinselliğe etkileri ve çözüm yolları.

Bu sorunumuzu nasıl çözebiliriz?

SORU:

37 yaşında menopoza girdim. Bu yüzden cinselliğe karşı ilgimi kaybettim. Bu durum düzelir mi, ne yapmam gerekir? P.E./İstanbu

CEVAP:

Menopozda cinsel yaşam değil sadece doğurganlık sonlanır. Menopoza giren kadının cinsel yaşamı bitmez farklı bir boyutta devam eder. Menopoz bazı kadınlar için gebelik riskini ortadan kaldırdığından cinselliğin daha özgür ya­şanmasını sağlayabilir. Bununla birlikte kadında menopoz dönemine özgü vajinal kuruluk gibi bazı sorunlar ortaya çıka­bilir Bunu önlemek ve vajinal ıslanmayı kolaylaştırmak için kayganlaştırıcı krem kullanılabilir, daha fazla erotizme ve fan­tezilere yer verilerek menopoz öncesi cinsel yaşama dönülebilir. Sizin durumu­nuzda cinsel ilgi kaybını kabul etmeyip kadın yönünüzü güçlendirerek cinsel isteğinizi yeniden canlandırabilirsiniz.

Cinsel terapinin faydası olur mu?

SORU:

SORU: 36 yaşında evli bir kadınım. Benim sorunum eşimle ilişki sırasında bazen canımın acıması. Her zaman olmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum, terapiste gitmem gerekir mi? M.D./Sivas

CEVAP:

Hangi durumlarda cinsel terapiye gidileceği birçok insanın ve çiftin me­rak ettiği bir konudur. Bazen sorunlar kendiliğinden düzelir, bazen gittikçe daha da artar, tedavisi güçleşebilir. Bunu kalp çarpıntısına benzetebilir. Birkaç defa kalbinizin normalden hızlı çarpması bir sorun olmayabilir ama gittikçe daha fazla çarpıntı oluyorsa orada bir sorun var demektir, kalp krizi geçirmeden bir dok­tora gidilmesi gerekir. Cinsel sorunlarda böyledir, herkesin zaman zaman cinsel işlevlerinde sorun olabilir, eğer bu durum sık sık tekrar ediyorsa profesyonel yar­dım alma zamanı gelmiş demektir. Sizin durumunuzda cinsel birliktelik sırasında yaşadığınız acı yetersiz uyarılmayla ilgili olabilir ama bu durum sık sık oluyor ve sizi cinsel birliktelikten uzaklaştırma noktasın getiriyorsa mutlaka bir uzman­dan destek almanız gerekir.