Hafif ve orta düzey sertleşme sorunlarında ilaç tedavileri; ileri düzeylerde ise mutluluk çubuğu da denilen penil-protez tedavisi uygulanabilir.

Mutluluk çubuğu bir işe yarar mı?

SORU:

48 yaşındayım, eşim 51. Eşimde 5 yıldır sertleşme sorunu var. Kronik şeker ve tansiyon hastası. Doktoru mutluluk çubuğu takılırsa normal cinsel hayatımızın olacağını söyledi. Bu mümkün mü? K.F./İzmir

CEVAP:

Tansiyon ve diyabet hastalığı organik kökenli sertleşme sorunlarının en önemli nedenlerindendir. Şeker hastalığı yani diyabet erkeklerde organik kökenli sertleşme sorunlarının başında gelir. Sertleşme doğrudan damar ve sinir kalitesiyle doğrudan ilişkili olduğundan damar kalitesini bozan her şey sertleşme kalitesini bozabilir. Hafif ve orta düzey sertleşme sorunlarında ilaç tedavileri ileri düzeylerde mutluluk çubuğu da de­nilen penil-protez tedavisi uygulanabilir. Deneyimli bir üroloji uzmanının yapacağı ameliyat sonrası cinsel hayatınızın daha iyi olma olasılığı güçlüdür. Ameliyata ek olarak daha fazla tensel temas, erotik masajlar, seks oyuncakları gibi farklı doyum yollarını da deneyebilir bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Tedaviye rağmen niye düzelmedim?

SORU:

İki yıldır evliyim, bir yıl öncesine kadar vajinismus nedeniyle ilişkiye giremedim. Sonra tedavi oldum, artık ilişkiye girebiliyorum ama hâlâ bir şey hissetmiyorum. Tedavi olduğum halde neden orgazm olamıyorum? R.H./İstanbul

CEVAP:

Cinsel haz her zaman cinsel birleşmeye bağlı değildir. Bazen cinsel birleşme olmadan sadece tutkulu bir sevişmeyle bile orgazm yaşanırken bazen de ne yapılırsa yapılsın haz alınamayabilir. Cinsel haz, istek ve uyarılma evrelerinin tamamlanması ve bunun orgazma kadar artarak sürdürülmesiyle mümkündür. Bunun için iyi bir çift ilişkisi, yeterinde uzun bir ön sevişme, uygun ortam, uygun partner, ye­terli uyarı ve bütün bunları yapmak için istekli olmak gerekir. Vajinismus tedavisi eğer sadece penis vajina birlikteliği ile sınırlandırılırsa yarım kalmış olur. Devamında cinsel eğitim, güzel sevişme sanatı, erotik ortam yaratma, cinsel fantezilerin konuşulması, bütün bun­ların gerçekleşmesi için iyi bir cinsel iletişi­min de öğretilmesi, bunların ev ödevi olarak verilerek pekiştirilmesi gerekir. Bunların bir kısmı biraz ilgi ve merakla deneme-yanılma yoluyla sonradan da kazanılabilir. Sorunun devam etmesi durumunda deneyimli bir cinsel terapistten cinsel terapi alınması uygun olur.