Toplumsal cinsiyet rollerine göre, erkeğin güçlü görünmesi, zaaflarını belli etmemesi ve duygularını fazla göstermemesi gerekir. Konu cinsellik olduğunda durum daha da hassas hale gelir.

Eşimin bu sorununu nasıl çözebiliriz?

SORU:

32 yaşında evli bir kadınım. Eşimde erken boşalma var, ben bunu sorun yapmıyorum ama o çok üzülüyor. Bu durumu onunla nasıl konuşmalıyım? H.T./İstanbul

CEVAP:

Cinsel yaşantı her şeyden önce duygusal bir paylaşımdır, açıklık ve samimiyettir. Paylaşılmayan her duygu araya duvar örer ve yaşanan sorunların çözülmesini zorlaştırır. Zihin durumunuzda eşinizin erken boşalma sorununa fazlasıyla üzül­düğü ve suçluluk hissettiği düşünülebi­lir. Duygularını kendi içinde yaşayarak gözünüzdeki değerini korumaya çalışıyor. Eşinize onu sevdiğinizi ve sorunları bir­likte çözebileceğinizi söyleyerek kendini açması konusunda cesaretlendirebilir­siniz. Erken boşalma cinsel terapi ile kolaylıkla çözülebilecek bir erkek cinsel işlev bozukluğudur, utanma ya da çekin­meyi gerektiren bir durum değildir.

Beni anlaması için ne yapabilirim?

SORU:

27 yaşında yeni evli bir kadınım. Kapalı bir çevrede yetiştiğim için biraz utangacım, eşimle her şeyi konuşamıyorum. Eşimin beni anlaması için ne yapabilirim? M.N./Samsun

CEVAP:

İnsanların birbirlerinin duygularını kendini onun yerine koyarak anlamaya empati denir. Empati yakın ilişkilerde sağlıklı bir iletişim için olması gereken bir durumdur. Empati cinsel uyum için de gereklidir. Partnerin cinsel arzularına ve kendince olan zevk yoluna dair fikir sahibi olmak olarak tanımlanan cinsel empati, sağlıklı cinsel yaşamın özünü oluşturur. Partnerin cinsel duygularını boş bir zihinle sadece ona odaklanarak ve sanki oymuşçasına hissetmek, partne­rin cinsel davranışlarındaki motivasyonu­nu ve kendince olan haklılığını ve cinsel beklentilerini anlamak ve anladıklarını ona hissettirmektir. Sağlıklı ve mutlu cin­sel yaşamın olmazsa olmazlarından olan ve ruha şifa veren cinsel empati, cinsel yaşamda doyuma ulaşmanın ve partner uyumunun da önemli şartlarından biridir. Cinsel empati için cinselliğin dışında eşle bir araya gelerek istek ve arzuları karşılıklı dile getirmek, bunları bir eylem planına dönüştürmek gerekir.