Orgazm taklidi deyince ilk akla gelen bunu sadece kadınların yaptığı düşüncesidir. Oysa yapılan çalışmalar çok sık olmasa da erkeklerin de zaman zaman bu yola başvurduğunu gösteriyor.

Erkek arkadaşım beni kandırıyor mu?

SORU:

Bir yıldır devam eden yaklaşık 3 aydır cinsel birliktelik yaşadığım bir ilişkim var. Ancak erkek arkadaşı­mın orgazm olduğunu hiç görmedim. Acaba o da kadınlar gibi orgazm taklidi mi yapıyor? L.D./ İstanbul

CEVAP:

Özellikle geç boşalan anorgazmi sorunu olan, cinsel birliktelikten yeterince haz almadığı için ilişkinin bir an önce bitmesini isteyen erkekler orgazm taklidi yapabilir. Geriye boşalma, menisiz boşalma gibi bazı organik hastalıklar dışında erkekte bo­şalma ve orgazm sırasında meni çıkışının olması beklenir. Bu nedenle erkeklerde boşalma taklidi yapmak oldukça zordur. Çünkü biraz dikkatli bir partnerin bunu anlamaması imkansızdır. Erkekler böyle durumlarda genellikle kondom kullanır, boşalma sonrası kondomu partnerlerine göstermeden çöpe atarlar. Cinsel ilişkide esas olan boşalma ve orgazm değil, birlikte geçirilen zaman ve bu zaman içerisinde hissedilen duygulardır, boşalma ve orgazm bir amaç değil sadece sonuçtur. Bu nedenle cinsel birliktelik sırasında dürüst olunmalı sahteliğin hiçbir türüne izin verilmemelidir.

Alkol cinsellikte kolaylık sağlar mı?

SORU:

38 yaşındayım. 11 yıldır evliyim. Eşimle alkol almadığım zamanlar sertleşme sorunu yaşarken 1-2 kadeh içince çok daha rahat oluyorum. Böyle giderse al­kolik olacağım. Alkol almadan da güçlü bir erkek olabilir miyim? E.C./Edirne

CEVAP:

Eşinizle yalnızca alkol aldığınızda seks yapabiliyor olmanız, diğer durumlarda rahat olmadığınızı bir performans kaygısı yaşadı­ğınızı gösteriyor. Herkesin içinde baskılayıcı yasaklayıcı ve sürekli eleştirip yargılayan bir iç ses vardır. Birkaç kadeh alkol bu iç sesi susturup psikolojik bir rahatlama sağladığı için performans kaygısı olan erkekler için faydalı olabilir. Ancak sürekli buna sığınmak ya da alkolü abartmak zamanla hem alkol bağımlılığına yol açabilir, hem de tam tersi bir etki yaratarak cinsel istek ve uyarılma­nın tümüyle bitmesine neden olabilir. Al­kolle geçici çözümlerle vakit kaybetmeyin. Cinsel terapi size yardımcı olabilir.