Ramazan Bayramı arifesinde şehit aileleri ve yakınları sabahın erken saatlerinde Edirnekapı Şehitliği'ne gelmeye başladı. Ziyarete gelen şehit aileleri mezar başlarında dua edip, Kuran-ı Kerim okudu. Kimi aile mezarları temizleyip çiçek bırakırken, kimi de mezar taşlarındaki fotoğrafları okşadı. 

“YAKINIM YOK AMA HER BAYRAMDA VE CUMA’DA ZİYARET EDERİM"

Şehit yakını olmamasına rağmen şehitlik ziyaretine gelen Abdullah Civelek, “Buradakiler bizim evlatlarımız. Bunlar olmasa bizler olmazdık. Anneleri ve babaları ne kadar acı yaşıyorsa halkta bir o kadar yaşıyor. Söylenecek söz yok. Yakınım yok ama her bayramda ve Cuma’da ziyaret ederim. Benim evladımda burada olabilirdi. Değişen bir şey yok" dedi. Şehit olan oğlu için mezarı başında ziyarete gelen Nail Çelik, “Hakkari Çukurca’da 2009 yılında şehit oldu. Her gelişimizde duygulanıyoruz ama ne yapalım geliyoruz annesiyle birlikte" ifadelerini kullandı. 

“BUGÜN Kİ GİBİ O ACILAR İNSANIN İÇİNDEN ÇIKMIYOR"

Şehit olan oğlunu ziyarete gelen Fevzi Canik ise, “Ateş düştüğü yeri yakar. Devlet büyükleri gelir, gider, başsağlığında bulunurlar, ellerini üzerlerimizden eksik etmezler ama ateşte düştüğü yeri yakıyor. O acı onlar gittikten sonra, isteklerimiz yerine getirilse de o acı gitmiyor. Eşim haftada 2-3 kere geliyor. Ben eskisi gibi devamlı gelemiyorum rahatsızlığımdan dolayı. 29 sene Ağustos'ta bitecek ama daha bugün ki gibi o acılar insanın içinden çıkmıyor. Allah kimseye evlat acısı vermesin" şeklinde konuştu.  

“UNUTAMIYORUZ BİZ"

Şehit olan amcasını ziyarete gelen Kadir Günendi de "Van’da görevliydi Yarbaylık rütbesini yeni almıştı, Bitlis’ten görev dönüşü 1993 yılında şehit oldu. Bayramlarda ziyaretine sürekli geliyoruz. Giresun’da yaşıyorum burada olduğum sürece bayram olmuş olmamış fark etmiyor sürekli boş kaldığım sürede geliyorum buraya. Unutamıyoruz biz" diye konuştu. 

(DHA)