İstanbul Küçükçekmece Menekşe Sahil Parkı'nda İBB tarafından yapılan kazı çalışmasında oluşan su birikintisine düşen 5 yaşındaki Edanur Gezer hayatını kaybetmişti. Çukurun oluştuğu yerin etrafına güvenlik şeritleri ve bariyerler çekilirken, bölgeye gelen savcı bilirkişilerle birlikte inceleme yaptı. 

135 SANTİM DERİNLİKTE

Fatih Mahallesi'ndeki Menekşe Sahil Parkı'na saat 11.00 sıralarında gelen cumhuriyet savcısı, iş güvenliği uzmanının da aralarında bulunduğu üç bilirkişi ile birlikte inceleme yaptı. İncelemede Edanur'un düştüğü çukurun 1 metre 35 santim derinlikte olduğu tespit edildi.

Ayrıca Edanur'un yakınları ile piknik yaptığı bölge ile çukurun uzaklığı da ölçüldü. Bilirkişi tarafından hazırlanacak raporun soruşturma dosyasına ekleneceği belirtildi. Park havadan da görüntülendi. 

AVCILAR'DA SUYA TAHLİYE 

Öte yandan Edanur'un ölümünden sonra Avcılar'da yağmur suyuyla göle dönüp tehlike saçan alanda su tahliye çalışması yapıldı. Edanur’un ölümünün ardından Avcılar’da sosyal medyada Denizköşkler Mahallesi’nde göle dönen alan olduğu paylaşıldı.

Avcılar Belediyesi ile bu alanın yetki ve sorumluluğunun bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin duruma müdahale etmesi istendi.

Yerel belediye burada sineklere karşı ilaçlama çalışması başlatırken bu sabahtan itibaren sevk edilen ekipler alanın neden göle döndüğünü araştırdı. Bölgeye demir bariyerler çekilirken, buradan geçişler de yasaklandı.

Ekipler yukarıdan gelen yağmur sularının burada biriktiğini aynı zamanda buradaki ağaç köklerinin eskiyen kanalizasyon borularını patlattığı  anlaşıldı. Su tahliyesine başlanırken, eskiyen atık su borularının da değişimine geçileceği ifade edildi.

CEZAEVİNDEKİ BABA BEKLENİYOR

Diğer taraftan Edanur Gezer'in cenazesi 2 gün sonra ailesi tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Anne Nurcan Gezer ve yakınları gözyaşları içinde cenazeyi teslim adlı. Cenaze Esenyurt Kıraç Vakfı Cem Kültür Evi'ne götürüldü. Edanur Gezer'in cenaze töreni için babasının cezaevinden gelmesi beklendi.

Ayrıca Edanur'un öldüğü park havadan görüntülendi. Küçük kızın suya düştüğü yerin bariyer ve şeritlerle çevrili olduğu görüldü.

(DHA)