Cinsel yaşamı evlilik ilişkisinden bağımsız değerlendiremeyiz. Kötü giden bir evlilikte başta cinsellik olmak üzere her şey bozulur.

Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?

SORU:

42 yaşındayım, eşimle zor günler geçiriyoruz. Sık sık kavgalarımız ve uzun süren dargınlıklarımız oluyor. Bu süreçte cinsellikten de uzaklaştık. Nasıl bir yol izlemeliyiz? E. B./Samsun

CEVAP:

İkili ilişkilerde olumsuz duygular tole­rans seviyesini düşürdüğü için her şey bir kavga nedeni olur, karşılıklı saygı ve sevgi azaldıkça cinsel çekim ve istek kalmaz ve negatif bir kısır döngü hayatı cehenneme çevirebilir. Bu nedenle eğer evlilik ilişkisi cinsel sorunlar nedeniyle bozulmamışsa iyi bir cinsel yaşam için her şeyden önce iyi bir evlilik ve çift ilişkisi şarttır. Sizin öncelikle evlilikte sorunların çözülmesi, birlikte vakit geçirme isteğinin oluşması ancak ondan sonra cinsel yakınlığa yöne­lik adımlar atılması uygun olur. Birlikte oluşturacağınız aşamalı bir yakınlık planı ile kısa sürede eski günlerinize kavuşma­nızı sağlayacaktır.

Korkularımla başa çıkabilir miyim?

SORU:

23 yaşındayım, bugüne kadar hiç kız arkadaşım olmadı. Çıktığım biri var ve evliliği düşünüyoruz. Ancak ilk gece ya olumsuz bir şey olursa, ya ilişkiye giremezsek diye korkuyorum. Bana tavsiyeniz nedir? F.S./Kütahya

CEVAP:

Ne olursa olsun ilk defa deneyimlenecek bir olayda heyecan duymak, yapamayacağını düşünmek normal ve insana özgü bir olaydır. Hele de bu cinsellik gibi hem tabu olan hem de özel arz eden bir olay ise her şey daha da karmaşık olur. Buna diğer kişinin de kaygılarını da ekleyince olumsuzluğu ikiyle çarpmak gerekir. Bunların yaşanmaması için yeni evlenen çift ilk gece acele etmeden, sevişmeyi uzun tutup kendilerini hazır hissettiklerinde birlikte olmalı, birleşmeye değil, haz alıp eğlenmeye odaklanmalıdır. Sizin şimdiden endişelenmenize gerek yok. İlk gecenizi mümkünse eşinizle birlikte herkesten uzak bir yerde acele etmeden yaşamaya çalışın. Eşinizle karşılıklı konuşarak, acele etmeden dokunmaya ve hissetmeye odaklanıp sevişmeyi uzun tutarak yaşadığınızda bir sorun olmayacaktır. Evlenmeden önce kadın ve erkek cinselliğiyle ilgili bilimsel kitaplar ve eğitici videolar izleyerek kendinizi ve nişanlınızı hazırlayabilirsiniz.