Aşk, sevgi, güven, beğenme gibi pozitif duygular cinsel istek ve arzuyu artırırken, öfke, nefret, tiksinti, güvensizlik gibi negatif duygular cinsel isteğin azalmasına hatta tümüyle yok olmasına neden olabilir.

Eşimle aramızdaki sorun nasıl çözülür?

SORU:

38 yaşındayım, dört yıl önce eşimin beni aldattığını öğrendim. Sonrasında bir şekilde ilişkimizi toparladık ama o günden sonra eşime karşı cinsel isteğim kayboldu. Eşimi seviyorum ama arzulamıyorum, bunu aşabilir miyim? Ş.K./Adana

CEVAP:

Evlilik dışı ilişkiler, evliliğe zararı veren olayların başında gelir. Bazı evlilikler böyle bir olaydan sonra zor da olsa toparlanıp yola devam ederken bazıları tüm çabalarına rağmen toparlanamayıp boşanmaya kadar gi­debilmektedir. Evlilik dışı ilişki en fazla zararı duygusal seviyede verir ve olayın mağduru durumunda kişi sevgi, nefret, öfke, korku gibi duyguları aynı anda yaşayabilir. Bu duygusal karmaşa çoğu zaman cinsel duyguları da olumsuz etkileyerek cinsel isteksizliğe neden olur. Kişi eşini insan olarak severken cinsel anlamda hiçbir şey hissetmeyebilir. Evlilik, cinsel yakınlık gerektiren özel bir ilişki oldu­ğundan bu durum bazı sorunlara neden olur. Böyle bir durumda cinsel terapiden önce bir evlilik çift terapistinden destek alarak güven ilişkisi üzerinde çalışılmalı, daha sonra cinsel sorunlara geçilmelidir.

Bu konuda kimin kararı daha doğru?

SORU:

35 yaşında evli bir kadınım. Eşim her şeyin planlı olmasını ister, bu durum cinsellik için de geçerli. Ben ise kendiliğinde gelişen bir yakınlığı seviyorum. Hangisi daha doğru? K.D./İstanbul

CEVAP:

Eşler arasında sevişme zamanıyla ilgili fikir ayrılıkları çok yaygın bir sorundur. Birbirlerinin ihtiyacını yok sayarak yaşanan karşılıklı reddedici tutumlar zamanla eşle­rin birbirinden duygusal olarak soğumasına cinselliği tümüyle gündemlerinden çıkar­malarına neden olabilir. Cinsellik genellikle erkeklerde kendiliğinden anlık gelişen dür­tüsel bir istek iken kadınlar için günlük iş planı içerisinde ancak önceden planlanırsa yaşanabilen bir paylaşımdır. Böyle durum­larda her iki tarafında ihtiyaçlarını dikkate alarak uygun bir ilişki sıklığı üzerinde konuşarak anlaşma sağlanması uygun olur. Zaman zaman kendiliğinden gelişen cinsel yakınlığı reddetmeyen esnek bir cinsel ilişki planlaması eşlerin arasındaki fikir ayrılık­larını gidererek daha doyumlu bir cinsellik yaşanmasını sağlayacaktır.