Cinsel doyum yalnızca süreyle ilgili bir durum değildir. Heyecan, tutku, cinsel beceri, uygun ortam, karşılıklı özlem, kendi bedenini ve eşini iyi tanıma gibi birçok duruma bağlıdır.

İlişkide mutluluğun çözüm yolu nedir?

SORU:

29 yaşındayım, 2 senelik evliyim. Cinsel ilişkide her iki tarafı mutlu edecek süre kaç dakika olmalı? Ben 3 dakikada boşalıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? R.H./ İstanbul

CEVAP:

Dinlenmiş olarak uyanmak için kaç saat uyumalı diye sorulsaydı sanırım herkes kendine göre farklı bir süre söylerdi. Cinsel yaşamda da herkese uyacak stan­dart bir süre yok. Bilim insanları çoğun­luğu ortalama olarak alıp bunun altında kalana kısa, bunu geçene uzun diyor. Cin­sel doyum yalnızca süre ilgili bir durum değildir. Heyecan ve tutku, cinsel beceri, uygun ortam, karşılıklı özlem, kendi be­denini ve eşini iyi tanıma, geçmiş cinsel deneyimler gibi birçok duruma bağlıdır. Yapılan araştırmalar düzenli cinselliği olan çiftlerin ortalamasının 30-45 dakika arasında olduğunu gösteriyor. Yeterince uzun bir ön sevişme uyarılma olmuşsa üç dakika iyi bir süredir, biraz çabayla daha da artırılabilir.

Aramızdaki sorunu nasıl çözebiliriz?

SORU:

38 yaşındayım. Benim sorunum erken boşalma. Bu yüzden 13 yıllık eşim beni terk etti. Onu geri döndürmek için bu problemi nasıl aşabilirim? M.D./İstanbul

CEVAP:

Evlilik ilişkisi içinde cinsel uyum çok önemli, adeta ilişkinin sigortası gibi­dir. Eşinizin sizi terk etme nedeni tek başına erken boşalma olmayabilir. Çoğu zaman ilgisizlik, sevgisizlik, kıskançlık, şiddet gibi nedenlerin üstüne birde cinsel uyum sorunu binince evlilik doyumunda ki azalma ilişkiyi sona götürüyor. Kadınlar eşlerinin erken boşalmasından çok bunun için bir şey yapmamalarından, çözüm aramamala­rından ve yatakta bencil olmalarından rahatsız oluyor. Muhtemelen eşiniz sizi terk etmeden önce defalarca uyarmış­tır. Böyle bir durumda eşinizle konuşa­rak tedavi olma koşuluyla size bir şans daha vermesini isteyebilirsiniz.