Ali İskefli
24 Temmuz 2020

Dört büyükler salgın mağduru


İSTANBUL Büyükşehir Belediyespor’dan adeta özelleştirilerek ayrılan Başakşehir, kuruluşunun 6. yılında Türkiye’nin 6. şampiyonu oldu. Pandemi sezonu şampiyonunu kutluyorum ama Başakşehir 6. büyük oldu mu? Büyüklük geçmişten, camiadan, taraftardan gelir. Her şampiyon takım, büyük takım olamaz. Saygı duyulan bir kulüp olabilirsiniz ama büyüklük farklı bir konu.

Dört büyükler, bu sezon yarışta çok gerilerde kaldı. Mücadeleyi en son bırakan ekip olan Trabzonspor, yanlış hoca tercihiyle birlikte UEFA’dan gelen men kararının psikolojik etkisinden çıkamadı. Kendi hatalarının kurbanı oldu.

Pandemi öncesi şampiyon ilan edilen Galatasaray, lige verilen arada adeta virüs kapmış gibiydi. Bu hızlı düşüşün başka bir açıklaması olamaz çünkü. Sergen Yalçın’la birlikte kimliğini bulan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ne katılabilirse belki biraz rahatlar diyeceğim ama o bile kurtaramaz. Batık banker gibi her gün yeni borç açıklanıyor.

Fenerbahçe, yeni yönetimi ile her yıl yeniden yapılanıyor. Aylardır teknik direktörsüz idare edilen takım bu yıl da Avrupa’ya gidemiyor. Dört büyük takım da umutlarını gelecek sezona bağladı. Bu kez hiçbirinin hata lüksü yok. Şampiyonlar Ligi geliri olmadan ayakta kalma şansları her yıl daha da azalıyor. Yeni yabancı kuralıyla birlikte piyasanın daha da kızışacağını düşünürsek, işleri hiç kolay değil. Kuruluşunun 53. yılında ilk kez Süper Lig’e çıkan Hatayspor ve Süper Lig’in tadı damağında kalınca acil geri dönüş yapan Erzurumspor’un da şampiyonlukları kutlu olsun.

Yazarlar

Dört büyükler salgın mağduru
Ali İskefli