Kilo vermek cinsiyet hormonları östrojen ve testosteron dengesini bozabilir. Bu yüzden cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma bozukluğu gibi sorunlar yaşanabilir.

Neden hiç cinsel isteğim kalmadı?

SORU:

SORU: 30 yaşında evli bir kadınım. Uzun zamandır diyet yapıyorum. Bu arada hiç cinsel isteğim kalmadı. Sebebi nedir? K.Y./Edirne

CEVAP:

Vücudun kendine özgü bir dengesi vardır. Her türlü hızlı değişim bu dengeyi bozar ve bir adaptasyon süresine ihtiyaç duyulur. Özellikle hormonsal denge çok hassastır, bozulduğunda yeniden dengelenmesi oldukça zordur. Hızlı zayıflama östrojen ve testosteron dengesini de olumsuz etkileyerek, cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma gibi sorunlara yol açabilir. Sizin acele etmeyip yeni kilonuz sabitlenene kadar beklemeniz gerekebilir. Bu arada bir endokrinoloji uzmanına görünerek hor­mon testleri yaptırmanız uygun olur. Yeni kıyafetler almanız, eşinizle daha erotik bir ortam yaratmanız, cinsel oyun ve fante­zilere daha faz yer vermeniz, yeniden cinsel istek duymanıza fayda sağlayabilir.

Bu sorun sertleşme ilacıyla çözülür mü?

SORU:

SORU: Ben 60 yaşındayım, eşim 42. Cinsel birliktelik yaşarken onun beklentilerini karşılayamadığımı düşünüyorum.

Bu sorunu sertleşme ilaçları alarak çözebilir miyim? T. M./Bursa

CEVAP:

Cinsellik ömür boyu süren bir enerjidir ve yaşla birlikte azalsa da hayat boyu sürer. İnsanlar için cinselliğin anlamı üreme davranışının çok ötesinde birbirini seven, arzu eden iki insanın birlikte özel bir anı yaşamaları ve sevgiyi paylaşmalarıdır. Tensel temas ve dokunma bu yakınlığın yaşanma şeklidir. Kadınlar da menopozla birlikte çocuk doğurma yeteneği kaybolsa da cinsel yaşam devam eder. Aynı şekilde erkeklerde de orta yaşın sonlarına doğru cinsel güçte ve istek de azalma olmasına rağmen cinsel yaşam farklı formlarda devam edebilir. Yaşlanan insanın bedenidir, ruhu yaşlanmaz. Bu nedenle hem erkek hem de kadın cinselliği zamanın ruhuna yani içinde bulundukları yaşın gereğine uygun yaşamalı ve gerçekçi beklentiler içine girmelidir. Daha fazla dokunma ve hissetmeye odaklı bir cinsellik kaygılarınızın azalmasına sağlayacaktır.