Diyabet ile cinsel yaşam bir araya geldiğinde ilk akla gelen erkeklerdeki sertleşme sorunu olur. Bununla birlikte hastalık, kadınların cinsel yaşamını da en az erkekler kadar etkiler.

Bu sıkıntılardan nasıl kurtulabilirim?

SORU:

45 yaşında, 10 yıldır insüline bağımlı diyabet hastası olan bir kadınım. Bu hastalıktan sonra cinsel yaşantımız bozuldu, hem isteksizlik başladı hem de ilişki sırasında acı duymaya başladım. Eşimde bu durumdan şikayetçi, ne yapabiliriz? L.S./Manisa

CEVAP:

Cinsel anlamda uyarılma, erkeklerde sertleşme ve kadınlarda ıslanma doğru­dan genital organların kanlanması, do­layısıyla kan damarlarının sağlığıyla ilgili olduğundan damar sağlığını bozan her şey cinsel sağlığı da bozmaktadır. Diyabet kadınlarda vajinal kuruluğa ve klitoral uyarının zorlaşmasına neden olduğu için cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı olmasına ve bu nedenle haz almaya engel olur. Haz almadan acı çekerek yaşanan cinsellik zamanla cinsel isteksizliğe dönüşebilir. Böyle bir durumda, şeker hastalığının takip edilmesi, cinsel uyarı ve sevişmeye daha fazla zaman ayrılması, kayganlaştı­rıcı kremlerle vajinal kuruluğun azaltıl­ması ve alternatif doyum yöntemlerinin denemesi faydalı olabilir.

Yaşadığım sorunun nedeni ilaç olabilir mi?

SORU:

36 yaşındayım, 2 yıldır evliyim. İlişki sı­rasında eşimden gizli sertleşme sağlayı­cı ilaç kullanıyorum. İlaç almasam sanki sertleşme olmayacakmış gibi geliyor. İlişkiden beklediğim hazzı alamıyorum, kullandığım ilaçların bunda bir etkisi olur mu? H.D./ İstanbul

CEVAP:

Sözünü ettiğiniz ilaçların doğrudan cinselliğe bir etkisi yoktur. Daha çok damarları genişleyerek kan basıncının artmasını sağlar. Erkeklerde ereksiyon penisin içindeki kan basıncının artmasıyla gerçekleştiği için bu ilaçlar dolaylı yoldan sertleşmeye yardımcı olur. Bu ereksiyon bazen cinsel uyarılmadan bağımsız gerçekleştiğinde istenen ve beklenen cinsel haz alınmayabilir. Erkekler zorunlu olmadıkça ve doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalıdır. Sizin durumunuzda kullanıldığınız ilaçlar günü kurtarmaya faydalı olsa da uzun vadede öz güven kaybına neden olduğu için zararlı olmaya başlamış. Daha fazla sevişmeye ve cinsel erotizme yer verip aşamalı olarak ilacın sağladığı desteği azaltarak tutkulu bir cinselliğe geçebilirsiniz. Bunun için gerekiyorsa profesyonel destek almanız uygun olur.