İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Dervişoğlu, Mardin- Diyarbakır sınırında çıkan yangınla ilgili İYİ Parti Tarım Politikaları Başkanı Kadir Ulusoy ve İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar öncülüğündeki heyetin bölgeye giderek incelemelerde bulunduğunu belirterek, "1700'e yakın hayvanın telef olduğu, 60 bin dekar tarım arazisinin yandığı bu yangında 2024 yılında Mardin Devlet Hastanesi'nde yanık ünitesi olmadığı da ortaya çıkmıştır. Yaralılar önce Kızıltepe'ye sonra da Diyarbakır'a taşınarak büyük bir zaman kaybı yaşanmıştır. Yangından etkilenen köylerimizin afet bölgesi kapsamına alınması, zararların tespit ve tazmini, Mardin Devlet Hastanesi'nin yetersizlikleri hakkında Meclis grubumuz tarafından gerekli teklif ve önergeler verilmiş, süreç tarafımızca titizlikle takip edilmektedir" dedi. 

'MALUM JETLE UÇMAYI PEK SEVER KENDİLERİ'

Vergi düzenlemelerine ilişkin ekonomi yönetimine eleştirilerde bulunan Dervişoğlu, "Ekonomiye güven yerine ışıltı veren Nebati'den daha kötü bir dönem olamaz diye kendimizi avuturken; Cumhuriyet Türkiye’sinin bakanı değil, uluslararası para baronlarının mümessili gibi çalışan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, 'Vergimatik Mehmet' geldi. Çünkü gelen o kadar kötü, milletimize karşı da o kadar acımasız ki o ışıltılı gözlerin sahibi Nurettin Nebati'yi anacağımız, saray damadına üzüleceğimiz hayatta aklımıza gelmezdi. Sayın Şimşek sağ olsun, daha tasarruf tedbirleri genelgesinin mürekkebi bile kurumadan jet hızıyla vergi cebirleri genelgesine geçmeye karar verdi. Malum Londra ve Ankara arasında jetle uçmayı pek sever kendileri. Ancak Sayın Bakanın tıpkı diğer icraatlarında ve paketlerinde olduğu gibi bu yenisinden de ne çıkacağı belli değil" diye konuştu.

'TASARRUF ETMESİ GEREKEN TEK KİŞİ VARDIR'

Dervişoğlu, Cumhurbaşkanlığı harcamalarının geçen yıla göre arttığını belirterek, "Mayıs 2023'te, 316 milyon 831 bin lira harcayan Cumhurbaşkanlığı makamı, Mayıs 2024'te 1 milyar 158 milyon 804 bin harcadı. 1 yılda tam yüzde 265 oranında artış; ama Mehmet Şimşek'e göre tasarruf edilecekse, Hazine'ye gelir yaratılacaksa, kalın camlı gözlüklerinin arkasından gözlerini çevirdiği yer, milletin kamburlaşmış sırtıdır. Milletimizin artık verebileceği herhangi bir varlığı, sırtlanabileceği fazladan bir yükü kaldırabilecek dermanı kalmamıştır. Bu ülkede öncelikle tasarruf etmesi gereken tek bir kişi vardır, o da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Sayın Cumhurbaşkanı, kendisinin ve makamının harcamalarını kestiği gün milletimizin tasarruf etmesine gerek kalmayacaktır" açıklamasında bulundu. 

Dervişoğlu, Türkiye'deki düzensiz göçmenlerin sayılarının önümüzdeki 10 yıl içinde 20 milyona yaklaşacağını söyleyerek, "Eğer kaçaklar acilen ülkelerine geri gönderilmeye başlanmazsa, bunun için de Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Suriye hükümetiyle bir iş birliğine gidilmezse, 2053 yılına geldiğimiz zaman Türkiye'nin illeri ilçeleri, mahalleleri, kentleri, köyleri ve sahil şeritleri demografik bir dönüşüme ilelebet teslim kalacaktır" dedi. 

'NÜFUS YASASI GEREKMEKTEDİR'

Tüm siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunan Dervişoğlu, "Türkiye'nin ve Türk milletinin geleceği için bu varoluşsal milli güvenlik tehdidine karşı ortak bir akıl ve çözüm önerileri ile müşterek bir zeminde bir araya gelelim. Çünkü bize yeni bir anayasadan önce, devlet ve millet arasında bir sözleşme olan anayasanın hangi millet için geçerli olduğunu belirleyen bir nüfus yasası gerekmektedir. Sözde yeni anayasa, normalleşme ve yumuşama turları, günahkar ve riyakar iktidarın bir kere daha meşrulaştırılması, onun gafletine ortak çıkılması değil; bu ülkenin, devletin ve vatanın kimin olduğunun bir kere daha gösterilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

(DHA)