Çağın yaygın sorunlarından biri olan depresyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar erkeklerde sertleşme sorunlarına neden olabilir.

Bu probleme karşı ne yapabilirim?

SORU:

42 yaşındayım, 3 yıldır depresyon teda­visi görüyorum. Depresyon için verilen ilaçları kullanınca sertleşme ve cinsel isteksizlik yaşamaya başladım. Bu soru­nun bir çözümü var mı? R.G./İzmir

CEVAP:

Erkeklerde depresyon ilacı kullanımına bağlı sertleşme sorunları oldukça yaygın bir durumdur. Antidepresanlar, beyinde­ki hormonal seviyeleri düzenleyerek ruh halini iyileştirir. Ancak, bu süreçte cinsel işlevleri olumsuz etkileyebilirler. Sertleşme sorunları, libido kaybı ve orgazm güçlüğü gibi cinsel işlev bozuklukları yaşanabilir. Bu tür yan etkiler, ilacın dozunu değiştirmek, başka bir ilaca geçmek veya cinsel yan et­kileri azaltmaya yardımcı olabilecek başka ilaçlar eklemek gibi çeşitli tedavi yöntemle­riyle azaltılabilir. Bu nedenle, depresyon ila­cı kullanan erkeklerin cinsel yan etkilerini bilmeleri ve doktorlarıyla iletişim halinde olmaları önemlidir. Doktor, uygun tedavi seçeneklerini değerlendirerek hastanın ihtiyaçlarına en uygun çözümü bulacaktır. İlaç kullanımının zorunlu olduğu durumlar­da bir cinsel terapistten profesyonel destek alınması, cinsel yaşamın mevcut sağlık sorununa adapte edilmesi uygun olur.

Cinsel isteksizlik nasıl düzelir?

SORU:

24 yaşındayım, bir yıldır evliyim. Evlili­ğin başında vajinismus sorunu yaşadım, eşim hiç anlayışlı davranmadı. Terapi ile bu sorunu aştım ama bu sefer de ben birlikte olmak istemiyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim? E.B./ Niğde

CEVAP:

Kadınlar ve erkekler arasındaki ilişkinin zi­hinsel, duygusal, tensel, sosyal ve kültürel birçok boyutu var. Cinsellik bunlardan sa­dece biri olmakla birlikte mahremiyet içe­ren özel bir yakınlık olmasıyla diğerlerin­den ayrılır. Cinsel yakınlıkta duygular çok önemli bir rol oynar ve duyguların kabul etmediğini ne akıl ne de beden kabul eder. Bu nedenle bir cinsel yakınlık yaşama­dan önce küskünlük, kırgınlık ya da ifade edilmemiş öfke varsa bunların giderilmesi ve duygusal yakınlığın oluşması gerekir. Çift ilişkisinde geçmişten gelen negatif duygu­lar olduğunda bunların karşılıklık konuşa­rak onarılması cinsel paylaşımın neredeyse ön koşuludur. Bunun için yeniden sevgili olmak, birlikte vakit geçirmek, karşılıklı güzel sözler ve iltifatlarla pozitif duyguları pekiştirmek faydalı olacaktır. Eğer bir çift bu süreçleri kendi çabalarıyla aşamazsa bir uzmandan destek almalıdır.