Çağın yaygın hastalığı depresyon cinselliği iki şekilde olumsuz etkiler. Hem hastalık hem de tedavide kullanılan ilaçlar duygusal ve fiziksel olarak cinsel tepkileri bozar.

Acaba bu süreçte ne yapabilirim?

SORU:

1.5 yıldır depresyondayım ve ağır ilaçlar kullanıyorum Eşimle herhangi bir cinsel yaşantımız kalmadı. Çünkü hiç isteğim yok. Bu süreçte yapılabilecek bir şeyler var mı? M.D./İstanbul

CEVAP:

Karamsar düşünceler, hiçbir şeyden zevk almama, derin bir mutsuzluk ve umutsuz­luk şeklinde kendini gösteren duygu durum bozukluğuna depresyon denir. Depresyon için kullanılan ilaçlar cinsel isteksizliği artırabilir. Cinselliği iki şekilde olumsuz etkiler. Depresyon ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar duygusal ve fiziksel olarak cinsel tepkileri bozar. Cinsel isteksizlik ya da uyarılma güçlüğü en sık görülen sonuçtur. Bu konuda doktorunuzla konuşarak bu konuda yan etkisi daha az bir ilaç vermesini isteyebilirsi­niz. Ancak çoğu zaman ilaç tedavisi tek başına yeterli olmaz, buna ek olarak psikoterapi de alınması gerekir. Sizin durumunuzda önce depresyonu tedavi ettirmeniz kendinizi iyi his­setmeye başladığınızda cinsel terapi almanız uygun olur. Cinsel isteği fazla etkilemeyen ilaçlarla cinsel terapinin birlikte uygulanması, dışa dönüklüğün teşvik edilmesi, beklentisiz sevişme gibi bazı küçük adımlar depresyondan çıkmaya da yardımcı olabilir.

İlaçları yine de kullanmalı mıyım?

SORU:

Yaklaşık 10 yıldır erken boşalma problemim var. Gittiğim doktorlardan biri psikiyatri diğeri prostat ilacı verdi. Her ikisi de işe yaramadığı gibi sertleşme ve cinsel istek sorunları da yaşamaya başladım. İlaç kullanmaya devam etmeli miyim? P.G./Manisa

CEVAP:

Tedavinizi yapan doktorların önerdiği ilaçlar hakkında bir yorum yapmam etik olarak doğru olmaz, ilacı öneren doktora sorarak karar vermeniz daha uygun olur. Son yıllarda boşalma zamanının geciktirilmesinde bazı ilaçlardan faydalanılmaktadır. Bu ilaçların çoğu; cinsel uyarılmayı geciktirici yan etkileri nedeniyle boşalma süresini uzatırlar. Cin­sel uyarılmayı azaltan, etkinliği kullanım süresi ile sınırlı olan bu yöntemler; boşal­manın daha geç olmasına yardımcı olurken, istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasına engel olamazlar. Erken boşalma tedavisinde ilaç kullanımın tek seçenek değildir. Erken boşalma sorununu kalıcı olarak ortadan kal­dırmanın tek yolu, cinsel terapi ile boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğrenmektir. Cinsel heyecanı yönetmeyi öğrenmek yüzmeyi öğrenmek gibi isteyen her erkeğin hangi yaşta olursa olsun sonradan kazanabileceği bir beceridir. Erken boşalma sorunu online cinsel terapi ile çözülebilir.