Cinsellik yaşa uygun yaşanmalı.  Kadın da erkek de gerçekçi beklentiler içine girmeli… Aksi takdirde ilişki mutsuzluk verir.

Bu problemimi nasıl çözerim?

SORU:

63 yaşındayım ve ikinci evliliğimi yaptım. Eşim 38 yaşında. Cinsel anlamda onun beklentilerini karşılayamadığımı düşünüyorum. Ne yapabilirim? M.R./Edirne

CEVAP:

Cinsel performans yaşla birlikte azalsa da yaşam boyu sürer. İnsanlar için cinselliğin anlamı üreme davra­nışının çok ötesinde birbirini seven, arzu eden iki insanın birlikte özel bir anı yaşamaları ve sevgiyi paylaşma­larıdır. Kadınlarda menopozla birlikte çocuk doğurma yeteneği kaybolsa da cinsel yaşam devam eder. Aynı şekilde erkeklerde de orta yaşın sonlarına doğru cinsel güçte ve istek de azalma olmasına rağmen cinsel yaşam farklı formlarda sürer. Yaşlanan insanın bedenidir, ruhu yaşlanmaz. Bu nedenle hem erkek hem de kadın cinselliği za­manın ruhuna yani içinde bulundukları yaşın gereğine uygun yaşamalı ve ger­çekçi beklentiler içine girmelidir. Daha fazla dokunma ve hissetmeye odaklı bir cinsellik kaygılarınızın azalmasına sağlayacaktır.

Eşim niye ilaca ihtiyaç duyuyor?

SORU:

36 yaşında evli bir kadınım. Eşimin

çantasında mavi haplardan buldum. Cinsel yaşantımızda bir sorun yok neden ilaç kullanıyor olabilir? K.S./ İstanbul

CEVAP:

Erkekler eşlerine karşı azalan cinsel isteğini telafi etmek ve onları mutlu edebilmek için cinsel güç sağlayıcı ilaç­lara ihtiyaç duyabiliyor. Ancak bu du­rumun evlilikte güven sorunu gibi bazı riskleri de var elbette. Eşinizin bazı ko­nularda alışkanlıklarını sürdürdüğü ya da yenilik aradığı düşünülebilir. Böyle bir durumda hemen felaket senaryoları yazmadan, eşinizle açık açık konuşmayı denemelisiniz. Çantasında bulduğunuz ilaçlar konusunda düşüncelerinizi söy­leyebilir, bu durumu yolunda gitmeyen bazı şeyleri düzeltmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.