Doyumlu bir cinsel yaşam için her şeyden önce cinselliği bir görev gibi görmeyip eğlenceli bir oyun olarak yaşamak esastır.

Neden böyle bir sorun yaşıyorum?

SORU:

32 yaşındayım, 3 yıldır evliyim. Cinsellik yaşamayı seviyorum, eşimi bekliyorum ama orgazm olmadığım için her seferin­de hayal kırıklığı yaşıyorum. Neden böy­le oluyor, sorun bende mi? D.E./Edirne

CEVAP:

Doyumlu bir cinsel yaşam fiziksel ve ruhsal sağlığın ne önemli unsurlarından biridir. Doyumlu bir cinsel yaşam için her şeyden önce cinselliği birgörev gibi görmeyip eğlenceli bir oyun olarak yaşamak esastır. Boşalma bedensel bir rahatlama halidir. Her cinsel birliktelikte orgazm olma zorunluluğu yoktur. Kadınlarda orgazm güçlüğü genellikle orgazm için gerekli koşulların sağlanmamış olmaması, negatif beden algısı, romantizm ve erotizm eksikliği, ön sevişmenin kısa olması ya da partnerdeki bir cinsel işlev bozukluğundan kaynaklanır. Sizin durumunuzda cinselliğe düşük beklentiyle başlamanız kendi doğal akışına bırakarak yaşamak daha fazla haz alıp daha az hayal kırıklığı yaşamanızı sağlayabilir. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek alınması uygun olur.

Eşim niye yatakta bu kadar ilgisiz?

SORU:

32 yaşında 5 yıldır evli bir kadınım. Eşim cinselliğe karşı çok ilgisiz. Acaba neden böyle? K.S./İstanbul

CEVAP:

Erkeklerde cinsel isteksizlik gittikçe sık görmeye başladığımız bir problem. Eşinizdeki cinsel isteksizliğin kendine göre birçok sebebi olabilir. Siz fantezi kıyafetlerle cinsel anlamda davetkar ve talepkar olduğunuzda onu istemediği bir şeyi yapmaya zorlamış oluyorsunuz. Bu nedenle böyle kıyafetleri bir tehdit olarak algılayabilir ve rahatsızlık duyabilir. Eşinizin cinsel isteksizliğinin altında yatan nedenleri doğru anlayıp nedene yönelik değişim sağlamadıkça geleneksel yaklaşımlar işe yaramayacaktır. Bunun için onunla güvenli ve açık iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik adımlar atmanız gerekir. Böylelikle size daha açık olmasını sağlayabilirsiniz.