Bizim toplumumuzda genel kanı menopoza girildiğinde cinsel ilişkinin sona erdiği şeklinde... Oysa bu çok yanlış bir düşünce.

Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyiz?

SORU:

Eşim 47 yaşında menopoza girdi. Ben cinsel hayatımız devam etsin istiyorum ama o canının yandığını söylüyor. Cinsel hayatı bitmiş gibi davranıyor. Bu sorunun bir çaresi var mı? İ.G./Bursa

CEVAP:

Menopoz döneminde kadınların sadece doğurganlığı biter, cinsel yaşantıları bitmez. Günümüzde insanlar yalnızca çocuk sahibi olmak için cinsellik yaşamıyor büyük çoğunluğu zevk almak sevişiyor. Bunun için birçok doğum kontrol yöntemi var. Eğer yalnız üremek için seks yapılsaydı, doğum kontrol yöntemleri bulunduktan sonra bir daha asla seks yapılmaması gerekirdi. Menopoza giren kadının cinsel yaşamı bitmez farklı bir boyutta devam eder. Eşinizin sözünü ettiği acı menopoz dönemine özgü vajinal kuruluğa bağlı olabilir. Bu sorun kayganlaştırıcı kremler, daha fazla erotizm ve uzun sevişmeyle kolaylıkla aşılabilir.

Eşim neden seks yapmak istemiyor?

SORU:

41 yaşında evli bir erkeğim. Eşimle neredeyse ayda bir seks yapıyoruz. Bazen ayrılmayı düşündüğüm oluyor ama vazgeçiyorum. Benim bu durumda ne yapmam lazım? A.L./M.S.

CEVAP:

Aşkın kutsandığı uzamış flört ilişkilerinde cinselliğin ilişkiyi kirlettiği, sıradanlaştırdığı gibi bir algı oluşabilir ve cinsel istek baskılanabilir. Sizin durumunuzda aranızdaki sevgiye rağmen eşinizin niye size karşı şehvet duymadığını araştırmak gerekir. Böyle durumlarda hemen ayrılmayı düşünmemelisiniz. Cinsel sorunlar çözülebilir sorunlardır. Erotizme fantezilere daha fazla yer vererek aranızdaki cinsel çekimi artırabilirsiniz. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek almanız uygun olur.