Eşler arasında cinsel istek uyuşmazlıklarının olması sık rastlanan bir durumdur. Peki ortak noktada buluşmak çok mu zor? İşte yanıtı.

Kavga edince niye beni arzulamıyor?

7 yıldır evli bir erkeğim. Eşim ev­lendiğimizden beri cinselliğe karşı ilgisiz. Cinsellikten hiç haz almadığını söylüyor. Onunla cinsel uyumu nasıl yakalarız? K.F./Bolu

Eşler arasında cinsel istek uyuşmaz­lıklarının en sık karşılaşılan nedenlerin başında erkeklerin kadın cinselliğini yeterince tanımamaları, yatakta acele etmeleri ve ön sevişmeyi kısa tutma­larıdır. Buna ek olarak kadınların iş yükünün çok olması, stresli bir yaşantı, annelik sorumluluğu gibi konularda cinselliğin geri plana itilmesine neden olabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı partnerinizi arzuladığınız zaman onun da size yaklaşmasını sağlamak için önce onu zihinsel olarak uyarmalısı­nız. Bunun için eşinizle yeniden sevgili olmak, birlikte banyo yapmak, erotik konuşmalar ve masaj yaparak uyar­mak, fantezilerden bahsetmek faydalı olabilir. Bu çabalarınıza rağmen cinsel yaşantınız beklediğiniz yönde gelişmez­se bir uzmandan profesyonel destek almanız uygun olur.

Eşimle bu sorunu nasıl çözebilirim?

SORU:

33 yaşında evli bir kadınım. 5 yıl önce görücü usulüyle evlendim. Benim sorunum eşimin benimle sadece kendi istediği zaman birlikte olması benim isteklerimi dikkate almaması. Ne yapabilirim? S.M./Yalova

CEVAP:

Erkekler genellikle cinsel birliktelik­te kontrolün kendilerinde olmasını ve ereksiyon kaybı yaşamamak için sadece canları istediğinde cinsel birliktelik yaşamak ister ve bu nedenle eşlerinin isteklerini karşılıksız bırakabilirler. Ancak bu durum eşlerinin çok hoşu­na gitmeyen, hayal kırıklığı ve öfkeye neden olan bir davranıştır. Bu durumun uyarılara rağmen devam etmesi cinsel işlev bozukluklarına ve ayrılığa kadar giden evlilik sorunlarına neden olabilir. Eşinize karşı duygularınız daha fazla körelmeden bir çözüm bulmak için onunla konuşarak reddedilmekten hoş­lanmadığınızı devam etmesi durumunda bir uzmandan destek almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.